Jak wykonać poprawnie rozgrzewkę?

By 29 lipca 2019SPORTOWCY

Rozgrzewka to obowiązkowy punkt każdego treningu, zapobiega kontuzji i wpływa na wydolność podczas ćwiczeń. Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas jej wykonywania?

Rozgrzanie organizmu stanowi integralną część treningu, zmniejsza ryzyko kontuzji, przygotowuje go również do wysiłku. W zależności od rodzaju ćwiczeń będzie się ona różniła, zaleca się jednak, by znalazły się w niej elementy, które zaangażują całe ciało.

Dobrym wyborem jest trucht, który przygotuje płuca do dostarczenia większej ilości tlenu do organizmu. Koniecznie musimy też rozgrzać stawy, wykonując krążenia. Zacznijmy od górnych partii ciała, schodząc aż do stóp. Rozpocznijmy od obrotów głową, następnie ramionami, nadgarstkami i w końcu tułowiem. Nie zapomnijmy też o stawach skokowych oraz kolanach.

Jeśli przygotowujemy się do ćwiczeń siłowych warto wykonać kilka pompek. Rozgrzewka powinna być dynamiczna tak, by rozruszała wszystkie stawy i pobudziła mięśnie. W przypadku treningu siłowego możemy skorzystać także z urządzeń, takich jak rowerek, orbitrek albo bieżnia. Całość powinna trwać nie więcej niż 20 minut, a wysiłek winien stopniowo przybierać na intensywności. Rozgrzejmy wszystkie nasze mięśnie.

Rozgrzewka może wyglądać różnie w zależności od formy treningu, ale zazwyczaj jest to zestaw ćwiczeń, które obejmują pracę całego ciała i trwa ok. 15 minut. W pierwszej kolejności zaleca się wykonanie ćwiczeń ogólnorozwojowych, by następnie przejść do określonych partii ciała.

Właściwie przeprowadzona rozgrzewka może nas uchronić przed kontuzją czy bólem. Dzięki niej przygotujemy ciało do ruchu, rozciągniemy mięśnie, zwiększymy zakres ruchu w stawach czy ich elastyczność. Pobudzimy nasz układ oddechowy i krwionośny, wpłyniemy także na uzyskanie lepszych wyników treningowych. Również podczas rozgrzewki nie zapomnij o właściwym nawodnieniu, sięgając po Muszyniankę, naturalną wodę mineralną.