Ćwiczenia dla seniorów — dlaczego są tak ważne?

By 30 maja 2019SPORTOWCY

Każdy z nas wie, jak ważna dla zdrowia jest aktywność fizyczna, bez względu na wiek. Dotyczy to również osób starszych. Ile powinny się ruszać i na co zwrócić szczególną uwagę?

Po co ćwiczyć?

Regularne uprawianie sportu wpływa pozytywnie na samopoczucie, sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała, pozwala utrzymać organizm w dobrej formie, działa na stan kości, mięśni, stawów. Poprawia zdrowie psychiczne, zapobiegając depresji. Osoby starsze, które regularnie trenują, łatwiej wykonują codzienne zadania, dłużej pozostają też niezależne, mimo swoich lat. Są rzadziej narażone na wysokie ciśnienie krwi, choroby układu krążenia i cukrzycę. Mają niższy wskaźnik śmiertelności i wyższy poziom sprawności sercowo-oddechowej oraz prawidłową masę ciała.

Wysiłek dobrze działa na układ oddechowy, usprawnia ciało, pełni funkcje rehabilitacyjne i poprawia krążenie. Uprawianie sportu procentuje w każdym wieku, należy tylko pamiętać o właściwym dobraniu ćwiczeń do możliwości. Wspólna praca nad formą sprawia, że seniorzy czują się mniej samotnie, wykonując trening w grupie.

Jak dużo ruchu?

Zaleca się, aby osoby starsze uprawiały 150 minut umiarkowanej intensywności aerobowej, albo 75 minut intensywnej aerobowej aktywności fizycznej w ciągu tygodnia. Powinny być to ćwiczenia rozciągające oraz skoncentrowane na wzmacnianiu mięśni. Na ile to możliwe, wysiłek powinien być regularny. Niekiedy nieodzowne może okazać się uzyskanie zaleceń od fizjoterapeuty. Inny będzie bowiem rodzaj ruchu dla osób np. po zawale czy z osteoporozą. Treningi są jak najbardziej wskazane, trzeba tylko zachować zdrowy umiar i pamiętać o pewnych ograniczeniach.

Najbardziej popularnymi formami aktywności wśród seniorów są nordic walking, zumba, pilates, fitness czy aqua aerobic. W czasie uprawiania sportu nie powinno zabraknąć także naturalnej wody mineralnej, takiej jak Muszynianka, która uzupełni składniki mineralne oraz niedobory wody. Zawiera w sobie wapń, potas i żelazo tak istotne dla organizmu, a których braki często stwierdza się u osób starszych.