Jak przygotować się do nauki?

By 31 sierpnia 2022MŁODZIEŻ

Nauka to element życia każdego nastolatka. Mało które dziecko lubi się jednak uczyć, czy można ten proces w jakiś sposób ułatwić? Oto kilka wskazówek.

Zadbaj o mózg
Przygotowanie się do procesu przyswajania wiedzy to już połowa sukcesu. Warto o tym wiedzieć, w ten sposób nie będziemy tracić czasu. Jedną z cennych wskazówek jest fakt, że nasz mózg uwielbia ruch. Dotleniony mózg to myślący mózg, dlatego tak ważne jest, żeby zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu. Na kilkanaście minut przed rozpoczęciem nauki, przewietrzmy pomieszczenie, wpuśćmy świeże powietrze. Warto też zrobić kilka ćwiczeń, np. pajacyków czy przysiadów. W ten sposób sprawimy, że krew będzie szybciej krążyła, a mózg będzie lepiej dotleniony. Co przełoży się na lepsze skupienie.

Przygotuj otoczenie
Zanim przystąpimy do nauki, przygotujmy też wszelkie niezbędne materiały konieczne i przydatne do nauki. Mowa tutaj o notatkach czy książkach. Wybierzmy też miejsce, które pozwoli nam się na spokojnie skupić, gdzie nikt w miarę możliwości nie będzie nam przeszkadzał i przerywał procesu nauki. Usuńmy z pola widzenia wszystko, co może nas rozpraszać. Mowa o komputerze, dźwiękach z zewnątrz, albo muzyce. Posprzątajmy też pokój, dzięki czemu bałagan nie będzie nas dekoncentrował. Zadbajmy też o wygodne krzesło, na którym będziemy się uczyć. Kanapa na pewno będzie wygodna, ale może sprawić, że utniemy sobie drzemkę. Od czasu do czasu zróbmy sobie przerwę, w czasie, której wyjdziemy na zewnątrz, czy zrobimy kilka ćwiczeń. Pamiętajmy też o wodzie, łatwiej będzie nam się uczyć, kiedy utrzymamy odpowiednią dawkę minerałów i nawodnienia.

Zadbaj o siebie
Dla efektywnego uczenia się niezbędny jest też pełny żołądek. Czując głód, będziemy skupiać się na tym uczuciu, zamiast na nauce. Kolejnym z istotnych elementów, o którym nie zawsze myślimy, jest odpowiednia dawka snu. Zmęczenie może znacząco utrudnić nam przyswojenie materiału. Dbajmy o odpowiednią ilość snu, wtedy będziemy w dobrej kondycji. Śpijmy co najmniej 7 godzin i nie zarywajmy nocy, gdy wiemy, że kolejnego dnia czeka nas nauka do ważnego testu. Brak snu może osłabić naszą koncentrację, wpłynie także na wydłużenie procesu nauki.

Dobra organizacja
Dobra organizacja to też istotny czynnik, chodzi o to, by podzielić naukę na mniejsze części i nie zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę, licząc na to, że nauczymy się wszystkiego w jeden dzień. Podzielmy naukę na poszczególne dni. Może okazać się, że będzie nam potrzeba więcej czasu, niż zamierzyliśmy. Dlatego warto zadbać o bufor czasowy.