Czy warto naruszać prywatność nastolatka?

By 16 kwietnia 2018MŁODZIEŻ

Bez względu na to, ile lat ma nasze dziecko, chcielibyśmy zapewnić mu bezpieczeństwo, jednak gdy wchodzi ono w okres nastoletni, może być to utrudnione, ze względu na samodzielność, którą pragnie ono uzyskać.

Młody dorosły

Nastolatki chcą decydować same o sobie, a wybory, które podejmują nie zawsze są właściwe z naszej perspektywy. Wiele z nich może także wpakować je w kłopoty, nie zawsze jesteśmy jednak w stanie ustrzec nasze dzieci przed popełnianiem błędów, na niektórych z nich muszą nauczyć się same. Sytuacji nie ułatwia fakt, że nastolatki są szczególnie podatne na wpływ rówieśników. To też okres, w którym mogą pierwszy raz sięgnąć po używki.

Postaw na rozmowę

Rozmowa to zazwyczaj najlepsze, co możemy zrobić. Jeśli mamy podejrzenia, że dziecko korzysta z zakazanych substancji lub zadaje się z niewłaściwymi rówieśnikami, możemy zareagować emocjonalnie. Warto jednak powstrzymać się od wydawania pochopnych sądów i okazać naszej pociesze wsparcie oraz cierpliwość. Taka atmosfera sprawi, że będzie ono bardziej otwarte na zwierzenia, niż gdybyśmy zareagowali krzykiem.

Zaufaj dziecku

Nie jesteśmy w stanie w pełni kontrolować dorastającego dziecka, musimy do tego przywyknąć. Okres dojrzewania to ważny czas dla nastolatka, który chce być coraz bardziej niezależny od rodziców. Z perspektywy naszych podopiecznych, czują się one już dorosłe, a dla nas wciąż są małymi dziećmi. Tymczasem nasze dorastające pociechy pragną stać się dla nas równoprawnymi partnerami. Nie jest to jedyny powód, dla którego w tym czasie zmieniają się relacje między dzieckiem, a rodzicami. Wcześniej byliśmy dla niego najmądrzejszą osobą na świecie, teraz to się zmienia i bardziej liczy się ono ze zdaniem rówieśników. Nie oznacza to jednak, że staliśmy się dla naszych potomków nieistotni.

Kłótnie to nic strasznego

W okresie nastoletnim ilość kłótni na pewno ulegnie zwiększeniu, to jednak naturalne. Dziecko chce wyznaczyć swoje granice. To właśnie w tym okresie zachodzą takie procesy jak separacja i indywiduacja. Nastolatek chce poszerzyć zakres własnej autonomii i uniezależnić się od matki i ojca. Młody człowiek ceni sobie również prywatność, dlatego jeśli przyjdzie nam do głowy, by grzebać w jego rzeczach, potraktujmy to jako ostateczność. Poważnie może to bowiem zachwiać naszą relacją.