Pobudź swój mózg do działania

Godzinami ślęczysz nad projektem, ale nie przekłada się to na ilość wykonanej pracy? Oto kilka sposobów, które pozwolą Ci zwiększyć Twoją efektywność.

Po pierwsze plan

Czujesz, że w ciągu dnia obowiązki piętrzą się, a Ty mógłbyś zrobić więcej, ale nie wiedzieć dlaczego, czas ucieka Ci przez palce? Może źle planujesz zadania do zrealizowania? Zamiast wypijania kolejnej kawy i spinania się, sięgnij po notes albo kartkę i wypisz kwestie, które masz do skończenia. Ustal, które z nich są najważniejsze. Ten zabieg pozwoli Ci zlikwidować odczucie, że musisz pamiętać o wielu rzeczach na raz. Trzymaj kartkę w zasięgu wzroku, aby móc na bieżąco sprawdzić, co jeszcze pozostało do zrobienia, natomiast skreślaj z niej cele już wykonane.

Rób przerwy

Z trudem odchodzisz od komputera, bo boisz się, że to wybije Cię z rytmu, albo uważasz, że każde „okienko” to strata czasu? Niesłusznie. Mózg potrzebuje pauzy, dzięki temu jest bardziej kreatywny, jak każdemu mięśniowi, jemu również przyda się odpoczynek. Z tego powodu co godzinę zrób sobie krótką przerwę, wyjdź na świeże powietrze, porozmawiaj, z kimś, zjedz coś. Do pracy wrócisz z nową energią i większym skupieniem. Warto też zwrócić uwagę na to, o jakich porach pracuje nam się najlepiej i zgodnie z nimi organizować sobie dzień. Sklasyfikuj zadania tak, by wypełnianie tych najtrudniejszych przypadało na okres najbardziej dla Ciebie twórczy.

Zadbaj o „paliwo”

Aby mózg mógł pracować wydajniej, potrzebuje energii. W Twoim interesie leży, aby miał ją skąd czerpać. Dlatego zadbaj o dostarczenie mu składników odżywczych wraz z posiłkami. Warto też zatroszczyć się o drobne przekąski w postaci owoców. Co jeszcze powinno znaleźć się w naszej diecie?

Na pewno antyoksydanty, czyli substancje wiążące wolne atomy tlenu, które opóźniają proces starzenia się komórek. Chronią przed demencją starczą i pozytywnie wpływając na pamięć. Znajdziesz je w owocach jagodowych, wiśniach, arbuzach, cytrusach. Równie istotne są tłuszcze nienasycone, czyli kwasy Omega-3 i Omega-6, które chronią neurony oraz przyspieszają przewodzenie impulsów. Szukaj ich w rybach, pestkach słonecznika, dyni i orzechach włoskich.
Niezbędne są także witaminy z grupy B, które wspierają syntezę neuroprzekaźników. Ich braki skutkują kłopotami z pamięcią. Dostarczysz je wraz z kaszą gryczaną, jogurtem, otrębami i pieczywem pełnoziarnistym. Z kolei magnez pomaga w radzeniu sobie ze stresem. Jego niedobór powoduje rozdrażnienie, wpływa też na senność i skurcze mięśni. Dlatego sięgaj po migdały, orzechy i suszone owoce.

Mózg składa się w większości z wody, która wpływa na szybkość przewodzenia impulsów nerwowych. Dlatego nie należy zapominać o uzupełnianiu płynów. Pij wodę w ciągu całego dnia. Nie tylko pobudzisz w ten sposób umysł do działania, ale i zmniejszysz zmęczenie. Pij naturalną wodę mineralną, Muszyniankę. Rób to często i małymi łykami.