Wspomagamy rozwój mózgu dziecka

By 11 kwietnia 2019Bez kategorii

Mózg to organ rozwijający się od początku życia dziecka, w jaki sposób możemy wpłynąć pozytywnie na jego rozwój?

Dziecko każdego dnia poznaje otaczający je świat i próbuje odkryć zależności pomiędzy dziejącymi się zdarzeniami. W początkowym okresie życia dziecka, ważna jest rutyna i powtarzający się rozkład dnia, dzięki temu zapewniamy naszemu dziecku poczucie bezpieczeństwa. Mimo to warto zadbać o urozmaicenie podejmowanych czynności, np. po obiedzie jednego dnia pobawmy się z dzieckiem w domu, innego wyjdźmy na zewnątrz. Mówmy do dziecka jak najwięcej, czytajmy mu, opowiadajmy, wskazujmy przedmioty.

Małe dziecko bardzo wcześnie zaczyna rozumieć znaczenie powtarzanych często słów. Umiejętność tę ćwiczy jeszcze przez długie miesiące. Słuchanie to dla dziecka doskonały wstęp do nauki mowy. Warto stymulować dziecko, niech poznaje świat różnymi zmysłami, na przykład poprzez zabawki edukacyjne czy książeczki, które pobudzają wiele zmysłów. Rozwiązujmy z dzieckiem łamigłówki, kolorowanki, wszystko co rozwinie mózg i zachęci go do kreatywnego myślenia. Warto wprowadzić nawyk codziennego czytania książek.

Dieta

Kolejny z elementów to dieta. Ważne, by była zbilansowana i urozmaicona. Mózg to jeden z najbardziej energochłonnych organów, dlatego do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiednich składników odżywczych.  Do najistotniejszych należą kwasy omega-3, które obecne są w tłustych morskich rybach. W jadłospisie dziecka nie powinno zabraknąć również jajek, zbóż i orzechów. Nie zapomnij też o żelazie, które poprawia koncentrację i wydajność mózgu oraz ułatwia transportowanie tlenu do komórek mózgu. W diecie powinien znaleźć się również cynk, który bierze udział w procesie zapamiętywania. Dbajmy o to, by dziecko jadło śniadanie, a jego dieta nie zawierała przetworzonej żywności.

Aktywność

Zadbajmy o aktywność fizyczną, która pozytywnie wpływa na pracę mózgu, dotleniając go. Ruch poprawia przepływ krwi, wspiera zdolności poznawcze, stymuluje aktywność komórek nerwowych. Jednocześnie dziecko powinno mieć też wystarczającą ilość czasu na odpoczynek, który pozwoli na regenerację.