Turystyka rowerowa. Od czego należy zacząć?

By 20 sierpnia 2019SPORTOWCY

Czy lubisz spędzać wolny czas w aktywny sposób i odkrywać nowe, ciekawe miejsca? Jeśli tak, wybierz się na wycieczkę rowerową. Wykorzystaj ostatnie tygodnie lata oraz sprzyjającą pogodę, aby zrelaksować się jazdą na dwóch kółkach.

Zaplanuj trasę

Zastanów się, co chciałbyś zobaczyć. Czy miałbyś ochotę po drodze wstąpić do miejsc przeznaczonych do zwiedzania, czy raczej cieszyć się kontaktem z przyrodą? Od Twoich oczekiwań zależy program całej wyprawy. Jeśli zdecydujesz się na trasę z dala od miast i miejsc turystycznych, być może nie zdołasz się nigdzie zatrzymać, aby zjeść posiłek i kupić napoje. Sprawdź, czy po drodze będziesz miał możliwość uzupełnienia zapasów, w przeciwnym razie zabierz ze sobą więcej jedzenia oraz wodę.

 

Skompletuj sprzęt

Jeśli nie masz własnego roweru, bez trudu możesz go wypożyczyć. Będzie on na pewno przystosowany do warunków terenowych na szlaku, który wybierzesz. Nie zapominaj także o kasku. Co prawda w Polsce nie ma obowiązku noszenia go, ale w razie wypadku może uratować Cię przed poważnymi obrażeniami. Zabezpiecz więc swoją głowę i daj innym dobry przykład.

Praktyczne rozwiązanie to sakwy rowerowe. Są bardzo pojemne, dlatego mogą zastąpić Ci plecak i pomieścić wszystko, czego potrzebujesz na wycieczce. Kolejnym gadżetem, który przyda Ci się na wyprawie rowerowej, są okulary. Nie muszą być wcale drogie i kupione w sklepie ze sprzętem sportowym. Ważne, aby ochraniały oczy przed pyłem z drogi, owadami i ewentualnym deszczem. Dlatego modne pilotki lepiej zostaw w domu, a zamiast nich kup zwykłe okulary ochronne dostępne w każdym dużym markecie budowlanym.

 

Pamiętaj o bezpieczeństwie

Zanim wyruszysz w drogę, przypomnij sobie zasady ruchu drogowego, które obowiązują rowerzystów. W zależności od tego, czy jedziesz sam, czy w większej grupie, przepisy mogą się różnić. Nie zapominaj też o widoczności podczas jazdy. Dobrym pomysłem będzie założenie kamizelki odblaskowej. Weź również mapę, aby nie stracić orientacji oraz apteczkę pierwszej pomocy. Podczas wysiłku Twój organizm będzie potrzebował regularnego nawodnienia, dlatego do sakw włóż butelkę naturalnej wody mineralnej, takiej jak Muszynianka, po którą sięgniesz, gdy tylko poczujesz pragnienie.

Z naszymi poradami Twoja wycieczka na pewno będzie udana. Spędź swój czas wolny aktywnie, korzystając z letniej pogody i ciesz się wspomnieniami z rowerowej eskapady.