Podstawy zdrowego trybu życia

By 8 sierpnia 2018SPORTOWCY

Nieustannie słyszy się o zdrowym trybie życia i zaletach, jakie ze sobą niesie. Naukowcy podkreślają, że pozwoli nam on cieszyć się lepszym samopoczuciem, a nawet jest w stanie wydłużyć nasze życie. Poznaj jego podstawy.

Prawidłowa dieta

Odpowiednio zbilansowana dieta to z całą pewnością baza zdrowego trybu życia. Spożywane przez nas posiłki powinny być zróżnicowane tak, byśmy codziennie dostarczali organizmowi niezbędnych składników odżywczych, takich jak białka, węglowodany, tłuszcze czy składniki mineralne. Powinniśmy więc spożywać produkty zbożowe, mleczne, ryby oraz warzywa i owoce. Mięso jedzmy w rozsądnych ilościach, nie przesadzajmy również z nadmiarem cukru i soli.

Nie zaleca się spożywania żywności wysoko przetworzonej! Natomiast często mówi się o regularnym spożywaniu posiłków, to prawda, sami powinniśmy jednak znaleźć swój tryb. Jeśli mamy taką możliwość, lepiej jeść często racjonalne porcje, zamiast rzadko i do przesytu. Regularność oszczędzi nam napadów głodu oraz pozwoli uregulować metabolizm.

Podstawą zdrowej diety jest również odpowiednie nawodnienie organizmu. Dorosły człowiek powinien przyjmować ok. 2 litrów wody dziennie. Zadbajmy o to, by była ona wartościowa. Naturalna woda mineralna, Muszynianka, dostarczy naszemu organizmowi niezbędnych składników mineralnych, takich jak potas, sód czy wapń.

Odpowiednia dawka ruchu

Aktywność fizyczna to kolejny element zdrowego trybu życia. Zaleca się codzienny wysiłek fizyczny, nawet jeśli będzie to tylko kilkunastominutowy spacer. Najważniejsza jest regularność. Sport pozwoli nam lepiej kontrolować wagę ciała i zmniejszy prawdopodobieństwo występowania cukrzycy, chorób serca czy układu krążenia.

Możemy wybrać taki rodzaj aktywności, która najbardziej będzie nam odpowiadała. Nic nie stoi na przeszkodzie, by była to jazda na rowerze, pływanie, fitness czy ćwiczenia na siłowni. Sport to doskonały sposób na dotlenienie mózgu oraz komórek ciała, a przy tym wytworzenie hormonów, które odpowiadają za nasze dobre samopoczucie.

Czas na odpoczynek

Abyśmy mogli cieszyć się dobrym samopoczuciem, nie możemy zapominać również o odpoczynku. Jako odpowiednią ilość snu przyjmuje się zazwyczaj 8 godzin, jednak tak naprawdę uzależnione jest to od naszych osobistych preferencji.

Sen pozwala zachować nam zdrową równowagę oraz zregenerować ciało i umysł. Wyspani jesteśmy bardziej wydajni, skoncentrowani i twórczy. Lepiej znosimy również stres. Z kolei, jeśli nie dosypiamy, jesteśmy bardziej podatni na choroby. Nie zapominajmy także o relaksie w ciągu dnia, np. słuchaniu muzyki, czytaniu książki albo zrobieniu czegoś dla siebie.

Pamiętajmy, że wypracowanie nowych nawyków zajmuje nieco czasu. Działajmy więc małymi, ale regularnymi krokami. W przeciwnym razie tylko się zniechęcimy.