Nordic walking – spacer po zdrowie

By 29 września 2019SPORTOWCY

Nordic walking od kilku lat zyskuje coraz większą popularność. Stał się jedną z najprężniej rozwijających się aktywności. Jedną z wielu zalet tego sportu jest to, że można go uprawiać przez cały rok. Dlatego jesienne wieczory mogą być okazją, aby zabrać kije w dłoń i wyjść zażyć potrzebnej dla zdrowia dawki ruchu.

Od czego zacząć?

Aby rozpocząć przygodę z nordic walking potrzebne są kije. Powinny być odpowiedniej długości, którą należy obliczyć według wzoru – nasz wzrost x 0,68. Marsz z nimi aktywizuje o wiele więcej mięśni, niż normalny spacer. Ważne jednak, aby przestrzegać odpowiedniej techniki, dlatego warto zaczerpnąć rady instruktora.

Przed rozpoczęciem treningów nie zaszkodzi zaczerpnąć spytać o opinię lekarza. Osoby, które wcześniej nie były aktywne fizycznie, mogą nabawić się kontuzji, jeśli nagle zaczną intensywnie ćwiczyć. Chociaż nordic walking jest bezpiecznym sportem, zawsze lepiej dmuchać na zimne.

Korzyści dla zdrowia

Nordic walking angażuje bardzo dużo mięśni, ale jednocześnie nie wymaga dużego wysiłku wydolnościowego organizmu. Dzięki temu jest świetnym sposobem na spalenie kalorii u osób, które nie chcą wykonywać bardziej intensywnych ćwiczeń. Nawet krótki, kilkunastominutowy spacer każdego dnia spowoduje dotlenienie organizmu.

Należy przy tym pamiętać o prawidłowym oddechu i wdychać powietrze nosem, a wydychać ustami. Więcej tlenu pomoże zapobiec uczuciu senności w ciągu dnia i doda energii do działania. Oprócz tego, pomoże obniżyć ciśnienie krwi oraz wzmocnić serce.

Marsz z kijami jest też świetną formą relaksu, właśnie dzięki oddechowi, ponieważ w ten sposób mięśnie stają się bardziej rozluźnione. Jesienną porą, kiedy pogoda sprzyja pogorszeniu nastroju, warto korzystać z naturalnych sposobów na poprawę samopoczucia.

Sport, taki jak nordic walking, może być dobrym startem również dla rozpoczęcia innych aktywności oraz prowadzenia zdrowego trybu życia. Należy pamiętać, aby w trosce o swoje zdrowie dbać także o odpowiednią dietę i nawadnianie organizmu. Wybierając się na spacer z kijami, dobrze jest zabrać ze sobą butelkę wody mineralnej, takiej jak Muszynianka, która pomoże ugasić pragnienie podczas wzmożonego wysiłku.