Nordic walking od kilku lat cieszy się sporą popularnością w naszym kraju. Choć ta aktywność wydaje się pozornie prosta, to tak naprawdę istnieje duża szansa, że popełniamy błędy podczas jej wykonywania.
Jak zacząć przygodę z nordic walking? Od zakupu odpowiednich kijków do chodzenia. Powinny być one dopasowane do naszego wzrostu. Wiele osób wykorzystuje kije trekkingowe do uprawiania nordic walking, nie jest to jednak dobry zamiennik! Służą one co prawda do podpierania się, ale nie do odpychania. To dlatego, że są o wiele cięższe, grubsze i mają inaczej wyprofilowaną rękojeść. Niewłaściwie dobrany sprzęt może zaważyć na skuteczności treningu, dlatego zwróćmy na to uwagę.
Inny z błędów, to brak rozgrzewki. Niektórzy twierdzą, że nordic walking nie jest pełnoprawnym sportem. Tymczasem właściwe rozgrzanie ciała przygotuje je do treningu i uchroni przed kontuzjami. Podobną funkcję pełni rozciąganie na jego zakończenie. W czasie chodzenia tułów powinien lekko rotować raz w jedną, raz w drugą stronę. Dzięki temu prawidłowo rozłożymy ciężar ciała.
Oprócz wspomnianych kijków warto zatroszczyć się także o odpowiednie obuwie. Wybierzmy buty z zakrytą piętą i palcami, które będą dobrze trzymały stopy. Nie bez znaczenia jest również dobór miejsca do treningu. Twarde nawierzchnie nie są wskazane ze względu na brak amortyzacji wstrząsów powstałych podczas marszu. Tego typu podłoże sprawia, że całe obciążenie przechodzi na części chrzęstne powierzchni stawowych, co powoduje stopniowe ich zużycie. W konsekwencji może to prowadzić do dolegliwości bólowych związanych z przeciążeniami i procesami degeneracyjnymi.
Należy zwrócić również uwagę na sposób chodzenia. W czasie marszu nie używamy prawej ręki i nogi jednocześnie! Prawidłowy chód polega na naprzemiennym wyciąganiu kończyn — prawa ręka, lewa noga. Dzięki temu odciążymy mięśnie pleców i stawy. Niektórzy popełniają również błąd poprzez kurczowe zaciskanie rąk na uchwytach kijów. Oczywiście musimy trzymać je tak, by ich nie zgubić, ale bez przesady. Gdy ręka znajduje się z tyłu, dobrze jest rozluźnić uchwyt, a gdy kij podnosi się, zacisnąć dłoń. Dzięki temu ręce nie będą się męczyć.
Kolejny błąd polega na wbijaniu kija zbyt daleko i pod kątem prostym, w ten sposób obciążając plecy oraz barki. Należy wbijać go pod kątem 60 stopni, na wysokości pięty przedniej nogi.
Nordic walking polecany jest w zasadzie każdemu, bez względu na wiek, kondycję, czy wagę. Angażuje on różne partie mięśniowe, buduje kondycję i siłę, ale zawsze powinien być prawidłowo wykonywany. Dlatego zwróćmy uwagę na wymienione powyżej błędy. Podczas aktywności nie zapominajmy o prawidłowym nawodnieniu. Warto zabrać Muszyniankę ze sobą w trasę.