Joga – równowaga ciała i umysłu

By 23 września 2019SPORTOWCY

Prowadzenie zdrowego trybu życia, wymaga stosowania nie tylko odpowiedniej diety, ale również nawadniania organizmu i bycia aktywnym fizycznie. Warto też zadbać o stan emocjonalny i zredukować codzienny stres. Sposobem na równoczesne wzmocnienie mięśni ciała i osiągnięcie spokoju ducha może być joga. Poniżej przedstawiamy kilka zalet tej formy aktywności.

Zdrowe ciało

Systematyczne uczęszczanie na zajęcia jogi pomoże sprawić, że ciało stanie się bardziej elastyczne i mocniejsze. Wpływ ćwiczeń będzie też widoczny w postawie, ponieważ pomoże zredukować jej wady. Sylwetka stanie się wyprostowana, a bóle pleców znikną dzięki wzmocnieniu mięśni i ścięgien. Asany wykonywane podczas treningów wpływają korzystnie na chrząstki, a to z kolei zmniejsza ryzyko osteoporozy i artretyzmu.

Zdrowy duch

Joga uczy kontroli nad oddechem. Dzięki temu organizm ma szansę na lepsze dotlenienie. To z kolei wpływa pozytywnie na układ krwionośny i reguluje ciśnienie. Niweluje też bóle głowy i zmniejsza napięcie mięśni, co pozwala na łatwiejsze zrelaksowanie się. Systematyczne uczęszczanie na zajęcia z jogi pozwala osiągnąć psychiczną równowagę. Spokój wewnętrzny osiągnięty dzięki wykonywaniu asan pomoże też w walce z depresją i nerwicą.

Należy pamiętać, że joga jako aktywność fizyczna powinna być wspierana przez zbilansowaną dietę. Dlatego warto stosować się do podstawowych zasad żywienia i spożywać dużo warzyw oraz unikać produktów wysoko przetworzonych. Uzupełnieniem wartościowych posiłków powinno być regularne picie naturalnej wody mineralnej, takiej jak Muszynianka. Zawiera ona wiele wartościowych składników mineralnych, takich jak wapń, magnez, potas i żelazo, które pomagają zachować zdrowy organizm i wzmacniają odporność.