Najczęstsze błędy związane z treningiem

By 22 marca 2019SPORTOWCY

Intensywnie trenujesz, w takim razie musisz pamiętać o tym, by zadbać także o poprawność ćwiczeń pod względem technicznym. W przeciwnym razie nie osiągniesz oczekiwanych rezultatów. Oto kilka kwestii, o których warto pamiętać.

Brak rozgrzewki

Rozgrzewka, dla jednych to elementarna część treningu, dla innych zupełnie zbędna i wolą od razu przejść do ćwiczeń. Tymczasem ma ona na celu uelastycznić nasze mięśnie i przygotować organizm do intensywnego wysiłku. Dzięki niej jesteśmy mniej podatni na kontuzje. Przed każdym treningiem warto poświęcić około 10-15 minut na wykonanie serii ćwiczeń rozgrzewających. Niech staną się one nierozerwalną częścią każdego treningu. Rozgrzewka pozwala też zwiększyć wydolność naszego organizmu i osiągać lepsze efekty. Postaraj się rozgrzać każdą część ciała, nie zapominając o stawach skokowych czy kolanowych. Pamiętaj też o rozciąganiu po zakończonych ćwiczeniach, które rozluźni mięśnie sztywne i napięte od wysiłku. Wspomożesz tym samym ich regenerację i zapobiegniesz tworzeniu się zakwasów.

Nie przeciążaj organizmu

Bardzo często, zwłaszcza na początku, jesteśmy pełni zapału i chcemy też jak najszybciej zobaczyć efekty. Ćwiczymy więc każdego dnia i nie oszczędzamy się. Tymczasem w ten sposób przeciążamy swoje ciało, a gdy kumuluje się zmęczenie, nie dajemy sobie odpocząć. Dlatego tak ważne jest zapewnienie sobie odpowiedniego czasu na regenerację. W przeciwnym razie dojdzie do obniżenia zdolności wysiłkowych, pojawi się brak motywacji, problemy z koncentracją, uczucie niepokoju. Zbyt intensywny trening może prowadzić do wyczerpania organizmu, skutkować bólem, zakwasami i brakiem siły do kolejnych ćwiczeń. Lepiej skupić się na dokładności, zamiast na liczbie powtórzeń. Stawiaj na systematyczność.

Właściwy strój

Wpływ na nasze ćwiczenia ma również to, w co jesteśmy ubrani. Wybierając się w tym celu na zakupy, nie stawiaj na krój, o wiele ważniejszy jest wybór ubrań wykonanych z określonego materiału. Sprawdzaj skład produktu, czytaj metki na odzieży. Bawełniane t-shirty nie są dobrym pomysłem, bo chłoną pot, przez co będą przez długi czas mokre. Warto wybrać koszulki wykonane z syntetyków, takich jak poliester czy polipropylen. Są to tkaniny syntetyczne, które nie chłoną wody, przy czym polipropylen dodatkowo nie chłonie zapachu. Ponadto wybrana przez nas koszulka może zawierać jeszcze nieco elastanu, dzięki czemu będzie bardziej rozciągliwa i wygodna. Wcale nie musi być od razu droga, grunt by była lekka i oddychała, odprowadzając pot.

Odpowiednie nawodnienie

Mówi się, że przeciętna osoba powinna wypijać około 2 litrów wody dziennie. Jeśli do tego jesteśmy aktywni fizycznie, ilość ta zwiększa się, bo wraz z potem tracimy dużą część płynów, dlatego koniecznie uzupełniajmy te straty. W przeciwnym razie może dojść do odwodnienia organizmu. Aby temu zapobiec najlepiej w trakcie całego treningu mieć dostęp do wody i popijać ją, nie czekając na pojawienie się pragnienia. Wybierając Muszyniankę, dodatkowo uzupełnisz niedobory potasu i magnezu, które wypacasz w trakcie ćwiczeń.

Przesadne skupienie się na wybranych partiach mięśniowych

Niektórzy skupiają się tylko na ćwiczeniu wybranych grup mięśniowych, zaniedbując inne. W ten sposób uzyskujemy nieharmonijny rozwój mięśni i nieproporcjonalną sylwetkę, a także nieprawidłową postawę ciała. Dlatego warto ułożyć swój plan treningowy w taki sposób, żeby nie zabrakło w nim treningów dla żadnej z grup mięśniowych, niech będzie on zróżnicowany. Dobrze też co jakiś czas dokonywać zmian w planie treningowym.