Jaki rower wybrać?

Lato to doskonały czas na to, by zacząć jeździć na rowerze. Zanim jednak kupimy wymarzony jednoślad warto dowiedzieć się, z czego możemy wybrać.

MTB
MTB czyli rower górski, który cieszy się bodaj największą popularnością. Pozwala wjechać na pagórki i górski teren, nie straszne są mu terenowe przeszkody i leśne wycieczki. Ma szerokie opony z bieżnikiem, który umożliwia jazdę na kamienistych szlakach, amortyzatory, zazwyczaj prostą kierownicę, która ułatwia pokonywanie wymagających fragmentów trasy. To dobry wybór dla osób, które niekoniecznie chcą jechać drogą asfaltową, preferując wycieczki w otoczeniu przyrody. Rowery te są wytrzymałe i uniwersalne, nadają się również do jazdy po mieście.

Rower szosowy
Jak wskazuje nazwa, jest to rower przeznaczony w głównej mierze do podróży po asfalcie, dlatego nie jest on tak uniwersalny jak MTB. Charakteryzują go duże koła z włókna węglowego z gładkimi oponami, brak amortyzatorów, wąskie opony i gięta kierownica. Istotny jest również jego ciężar — im lżejszy tym lepiej.

Rower trekingowy
Łączy w sobie funkcjonalność roweru MTB i szosowego. Posiada stosunkowo szerokie opony z bieżnikiem umożliwiające poruszanie się w terenie, jednak ze względu na brak amortyzacji nie jest polecany na wycieczki po górskich szlakach, za to doskonale odnajdzie się na leśnych ścieżkach, drogach publicznych czy utwardzanych ścieżkach terenowych. To typowo turystyczny rower wyposażony w błotniki i bagażniki. Jego opony są szersze niż w rowerze górskim, a kierownica wygodniejsza niż w rowerze szosowym.

Rower miejski
To bardzo popularna forma ruchu po mieście. Konstrukcja ramy została tak stworzona, by ułatwiała wsiadanie, siedzi się na nim w pozycji wyprostowanej, dzięki temu nie obciążamy pleców. Rower ten posiada też zazwyczaj w zestawie bagażnik, osłonę łańcucha i światełka. Doskonale sprawdzi się również z koszem.