Jak mieć więcej energii?

Jeśli od rana jesteś zmęczony i ledwo wstajesz z łóżka marzysz o tym, by się do niego znowu położyć, to znak, że trzeba coś zmienić! Jak dodać sobie energii na cały dzień?

Więcej światła

Światło to naturalny bodziec dla organizmu, który wskazuje na to, że naszedł dzień. Dlatego jeżeli nie mamy problemów z zasypianiem zostawmy rolety lub zasłony odsłonięte, aby nasz organizm wiedział, że pora już wstawać. Nie ociągaj się też ze wstawaniem, dobrze wiesz, co się dzieje, kiedy budzik zadzwoni, a ty nie wstaniesz, będzie ci jeszcze trudniej, dlatego najlepiej mimo niechęci wstań od razu.

Więcej ruchu

Zacznij dzień od ćwiczeń, możesz odwiedzić siłownię, albo wykonać poranny trening w domu. Wykonaj kilka skłonów, pajacyków czy przysiadów. Cokolwiek co powie twojemu organizmowi, że pora już się rozbudzić i rozpocząć nowy dzień. Ruch dostarczy ci hormonów szczęścia i więcej energii, dlatego ruszaj się regularnie. Bieganie, pływanie, jazda na rowerze, na pewno dodadzą ci animuszu. Na dodatek spalisz kalorie i przyspieszysz metabolizm. Ćwiczyć możesz oczywiście również po pracy.

Zadbaj o dietę

Aby mieć więcej energii na co dzień nie wystarczą szczątkowe działania, trzeba postawić na działania długoterminowe jak dieta, która przekłada się na samopoczucie i ilość energii, którą mamy w ciągu dnia, pozwoli ona utrzymać odpowiedni poziom cukru w organizmie przez cały dzień. Jeśli brak nam ciągle energii może warto postawić na spożywanie węglowodanów złożonych o niskim wskaźniku glikemicznym jak kasza gryczana czy pieczywo razowe. Dieta ma kluczowe znaczenie dla naszego samopoczucia, dlatego śniadanie powinno być bogate w witaminy i minerały. Zadbaj o to, by na talerzu znalazły się warzywa i owoce. Nie zapomnij też o odpowiednim nawodnieniu, w trakcie dnia sięgaj regularnie po wodę, która pozwoli organizmowi właściwie funkcjonować. Od szklanki wody możemy też rozpocząć dzień. Rozpędzi ona metabolizm i uzupełni braki wody, którą straciliśmy w trakcie snu. Muszynianka pozwoli też uzupełnić niedobory składników mineralnych. Nie objadaj się też przed snem, może to bowiem skutkować uczuciem ciężkości. Dlatego zjedz przed snem coś lekkiego.

Nie zapominaj o śnie

Wysypianie się to podstawa, dlatego w miarę regularnie kładź się spać i wstawaj. Jeśli zaś w pracy dopadnie cię zmęczenie, to może oznaczyć spadek energii, dlatego pora coś przekąsić. Sięgnij po orzeszki, owoce albo batonik zbożowy, a jeśli naprawdę jesteś zmęczony i masz ku temu możliwość – prześpij się, drzemka nawet 20-minutowa powinna ci pomóc. Jeśli jednak masz problemy z zasypianiem lepiej nie drzemać do 3 godzin przed pójściem spać. Postaraj się także ustalić jaka ilość godzin snu jest dla ciebie optymalna.  Jeśli w ciągu dnia odczuwasz zmęczenie, znużenie czy nerwowość, zrób sobie krótką przerwę, porozmawiaj z kimś, zjedz przekąskę. W ten sposób będzie łatwiej ci się skupić.