Dieta dla nerwusa

By 27 czerwca 2018MĘŻCZYŹNI

Coraz częściej podnosisz głos bez powodu, irytują Cię codzienne sytuacje, czujesz się rozdrażniony i zmęczony? To może być stres! Na całe szczęście możemy zmniejszyć go za sprawą właściwej diety, która pozwoli wyciszyć emocje.

Nieustanny stres mobilizuje nasz organizm do działania na wysokich obrotach, wymaga to dużego zapasu energetycznego, dlatego powinniśmy zapewnić naszemu organizmowi odpowiednie składniki oraz wspomóc regenerację układu nerwowego. Kluczową rolę w walce ze stresem odgrywają witaminy z grupy B. Witaminę B1, która poprawia pamięć i usprawnia myślenie, znajdziemy w pieczywie pełnoziarnistym, makaronach razowych czy otrębach. Zawarte w tych produktach węglowodany dostarczą też paliwa dla mózgu. Witaminy B2 dostarczy nam ser żółty, twaróg oraz inne produkty nabiałowe. Warzywa strączkowe, nasiona słonecznika i kiełki pszenicy są zaś źródłem witaminy B6, która pozwala przyswoić magnez, a ten jest niezbędny dla prawidłowego działania neuroprzekaźników.

Kwas foliowy

Nie tylko witaminy z grupy B są istotne w diecie nerwusa, organizm potrzebuje również kwasu foliowego, który usprawnia pracę układu nerwowego oraz zmniejsza napięcie. Znajdziemy go w kapuście, sałacie, brokułach, słoneczniku czy morelach. Dobroczynny wpływ na nasze nerwy mają również kasze gruboziarniste, orzechy, migdały, pestki dyni czy banany, są to produkty bogate w magnez, który wspomaga działanie układu nerwowego. Kwas foliowy zawierają również zielone warzywa, szpinak, zielona papryka, brokuły i botwina.

Woda

Nie zapominaj również o piciu wody. Zaleca się wypijanie przynajmniej 2 litrów wody dziennie. Jej niedobór potęguje negatywne skutki stresu. Dobrze, by woda dostarczała potasu, który zapewni prawidłową pracę nerwów i zapobiegnie skurczom mięśni. W cenie jest również sód, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego. Prawidłową pracę układu nerwowego wzmacnia również wcześniej wspomniany magnez. Właśnie dlatego zaleca się picie Muszynianki, która dostarcza wymienionych składników mineralnych i wspomoże nas w walce ze stresem. Napięcie nerwowe pozwalają zmniejszyć również herbatki ziołowe z melisy czy rumianku.

Regularność

Zrównoważona dieta oraz regularne posiłki pozwolą nam lepiej znosić stres. Dlatego warto rozpocząć dzień od śniadania. Na talerzu powinny znaleźć się produkty pełnoziarniste, ryby, świeże warzywa i chudy nabiał. Do pracy warto też zabrać przekąski w postaci orzechów i ziaren (np. słonecznik lub dynia), które stanowią źródło żelaza, wapnia i magnezu.