Stanik sportowy – dlaczego jest ważny?

By 5 kwietnia 2019KOBIETY

Gdy myślimy o sprzęcie sportowym bardzo często wyobrażamy sobie hantle czy sztangi, a tak naprawdę nie ma treningu bez odpowiedniego ubioru, czyli między innymi koszulki czy stanika sportowego. Dzisiaj przyjrzymy się temu ostatniemu.

Podczas treningu całe nasze ciało jest w ruchu, również nasze piersi. Ruch i działająca na nie siła, mogą prowadzić nawet do ich deformacji. Piersi składają się bowiem z tkanki tłuszczowej i wspierane są przez skórę i kruche więzadła. Nie są one elastyczne, więc w czasie powtarzającego się uderzania ciągną za sobą więzadła, zmuszając je do rozciągania. Niestety proces ten jest nieodwracalny. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie naszego biustu bez względu na jego rozmiar.

Warto zauważyć, że w sklepach znajdziemy staniki różnego rodzaju, przeznaczone do biegania, treningu fitness czy innego rodzaju aktywności. Aby właściwie dobrać biustonosz warto wcześniej zmierzyć obwód pod i w biuście. Biustonosz sportowy powinien zapewniać wygodę w czasie wysiłku oraz podtrzymanie i unieruchomienie piersi.

W sklepach znajdziemy biustonosze z fiszbinami i bez, te z fiszbinami rozdzielają piersi i skuteczniej je unieruchamiają. Jeśli mamy w planach bieganie warto przyjrzeć się takim modelom. Stanik sportowy wykonany jest z zupełnie innego materiału niż zwykły, są to materiały oddychające i odprowadzające wilgoć od skóry. Są również przystosowane do bliskiego kontaktu ze skórą, bo nie obcierają. W tego rodzaju biustonoszach dąży się do tego, by było jak najmniej szwów. Stanik sportowy ma też zazwyczaj bardziej zabudowane i wyżej sięgające miseczki oraz wyściełane ramiączka. W stanikach sportowych dąży się do jak najmocniejszego unieruchomienia piersi i wygody.

Stanik sportowy zapobiegnie ruchom biustu, zredukuje wstrząsy i zapewni komfort termiczny. Właśnie dlatego warto rozważyć zakup stanika sportowego, którego śmiało możemy używać również w czasie wędrówek górskich czy podczas innych czynności wymagających wysiłku.

W czasie treningu nie zapomnij o odpowiednim nawodnieniu. Muszynianka poleca się na trening.