Jak wrócić do formy po zimie?

By 13 marca 2022KOBIETY

Zima to czas, gdy większość z nas zwalnia obroty i odpoczywa. Trudniej nam zmotywować się do ćwiczeń, czy zdrowego odżywiania. Jak wrócić do formy po tym leniwym czasie?

Zimą często przybieramy na wadze, uprawiamy mniej sportu, jemy mniej warzyw i owoców. Dlatego powrót do formy będzie składał się z kilku elementów. Pośród nich znajduje się dieta, zdrowe odżywianie, a nawet właściwe zarządzanie stresem.

Plan i regularność
Żeby uzyskać jakiekolwiek efekty, należy zadbać o regularność treningów. Nie wystarczy tydzień intensywnych ćwiczeń, by nadrobić stracony czas. Zdobywanie kondycji nieco zajmie. Dlatego warto zadbać o odpowiedni plan treningowy. Powinien on być dostosowany do naszych możliwości – zarówno fizycznych, jak i czasowych. Mierzmy siły na zamiary, by nie nabawić się kontuzji i przedwcześnie się nie zniechęcić. Coraz dłuższe dni sprawiają, że poza ćwiczeniami na siłowni lub w domu, możemy też wsiąść na rower, albo zacząć biegać.

Rób to, co lubisz
To, jaki sposób aktywności wybierzemy, zależy od naszych wcześniejszych doświadczeń. Jeśli do tej pory głównie siedzieliśmy na kanapie, to warto zacząć od spacerów i np. jazdy na rowerze. Możemy też jako cel ustalić sobie ćwiczenia na siłowni np. dwa razy w tygodniu. Dobrym pomysłem może okazać się także znalezienie siłowni na świeżym powietrzu. Wybierzmy sport, który sprawia nam przyjemność. Dzięki temu chętniej będziemy go uprawiać. Podczas ćwiczeń, pamiętajmy o właściwym nawodnieniu. Z pomocą przychodzi Muszynianka, która nie tylko uzupełni niedobory wody, ale i składników mineralnych.

Odpowiednia dieta
Odpowiednia dieta powinna dostarczać nam niezbędnych składników mineralnych i witamin. Mistrzowsko zrobią to warzywa i owoce. Powinny one stanowić podstawę naszej diety. Wiosną coraz łatwiej będzie o dostępność dobrej jakości produktów. Warto sięgać po jabłka i gruszki, z kolei w przypadku warzyw np. po sałatę, pomidory czy ogórki. Im bardziej kolorowo, tym smaczniej. Sięgajmy po warzywa sezonowe, dzięki czemu zapłacimy mniej, a produkty, które kupujemy, będą mniej narażone na niezdrowe dodatki. Co więcej, warzywa i owoce kupowane w sezonie, mają bardzo często więcej witamin. Wybierając pieczywo, warto postawić na produkty pełnoziarniste. Pamiętajmy też o tym, by w naszej diecie znalazły się ryby, orzechy czy oliwa z oliwek. Właściwa dieta to też wcześniej wspomniane nawadnianie się, które wpływa pozytywnie na nasz metabolizm oraz stan naszej skóry.

Znajdź czas na relaks
Czytanie książki, spacer, a może spotkanie ze znajomymi? Każdy z tych sposobów jest dobry, by nabrać sił psychicznych. Zachowanie balansu wymaga od nas nie tylko ćwiczeń i dobrej diety, równie istotne jest także radzenie sobie ze stresem. Pomóc mogą nam w tym ćwiczenia psychiczne, ale i kontakt z naturą, czy drugim człowiekiem. Właściwe zarządzanie sobą w kontekście stresu przyczyna się też do wzmacniania odporności. Dlatego zawsze powinniśmy zadbać o chwilę relaksu.