Żylaki, to problem, który dotyka coraz więcej kobiet. W jaki sposób im zapobiegać oraz co zrobić, gdy już się pojawią?
Jak powstają żylaki?
Odpowiedni przepływ krwi w żyłach zależy od tego, czy pompa mięśniowa prawidłowo funkcjonuje. Każdy skurcz mięśni sprawia, że krew zalegająca w żyłach zostaje przesunięta w kierunku serca, cofaniu się krwi zapobiegają zastawki w żyłach. Jeśli dochodzi do ich uszkodzenia, krew zaczyna się cofać i gromadzić w żyłach powierzchniowych, które pod jej naporem ulegają poszerzeniu i tak powstają żylaki. Żylaki mogą pojawić się w każdym wieku, często jesteśmy nimi genetycznie obciążone. Ich pojawienie wiąże się również bardzo często z dużą ilością pracy w pozycji siedzącej lub stojącej i brakiem ruchu. Powstawaniu żylaków sprzyja również otyłość, częste dźwiganie ciężkich przedmiotów czy zaparcia. Osoby starsze oraz kobiety są bardziej narażone na powstawanie żylaków nóg.
Jak zapobiegać żylakom?
Najtańszym sposobem na zapobieganie żylakom jest ruch, jeśli już borykamy się z żylakami, również powinnyśmy być aktywne, warto jednak by była to aktywność zrównoważona. Nie powinna ona obciążać stawów. Poleca się między innymi nordic walking, pływanie, jazdę na rowerze, taniec czy ćwiczenia rozciągające. Jeśli sport, który wybierzemy będzie bardziej wymagający, to nie zapomnijmy odpowiednio się zabezpieczyć poprzez nałożenie specjalnych wyrobów przeciwżylakowych. Ulgę w obolałych nogach przynieść może nam odpoczynek z nogami uniesionymi powyżej poziomu serca. W domu pomogą nam tez pończochy uciskowe, opaski uciskowe i bandaże elastyczne. Pończochy uciskowe o różnym stopniu nacisku, zapobiegają zaleganiu krwi w żyłach powierzchniowych, wspomagają również działanie pompy mięśniowej. Pomóc mogą nam również leki bez recepty.
Na to uważaj
Jeśli borykamy się z żylakami, odradza się noszenie butów na wysokim obcasie oraz przebywanie w wysokich temperaturach, ponieważ żyły pod wpływem ciepła rozszerzają się i przepełniają krwią. Z tego powodu nie zaleca się między innymi opalania oraz długich, gorących kąpieli. Rozwojowi żylaków sprzyja również zakładanie nogi na nogę. Unikajmy również długotrwałego stania oraz siedzenia z nogami zgiętymi pod kątem prostym w stawach kolanowych. Nie zaleca się też noszenia obcisłej garderoby.
Jak wyglądają żylaki nóg?
Żylaki wyczuć możemy pod skórą, ponieważ cechują je zgrubienia i guzki na nogach, z widocznymi przebarwieniami żylnymi. Opuchnięte oraz poskręcane naczynia żylne prześwitują przez skórę i tworzą miejscowe zasinienia. Z tak widocznymi objawami mamy jednak do czynienia dopiero w fazie zaawansowanej, wcześniej odczuć możemy ból nóg od kolan w dół, który nasila się wieczorem. Nogi często bolą w spoczynku również wtedy Możemy zauważyć opuchnięte kostki, stopy oraz łydki oraz odczuć ciężkość nóg. W nocy odczuwać możemy też skurcze łydek i wrażenie panięcia mięśni. Pierwsze objawy to również pajączki na nogach, rozszerzone naczynka na łydkach w okolicy kostek, czy pod kolanami. Jeśli zauważymy je na naszych noga, nie warto zwlekać. Warto już pierwsze objawy skonsultować z lekarzem, wczesne rozpoczęcie leczenia zahamuje rozwój choroby.