Wysoka temperatura latem nie powinna nikogo zaskakiwać, a mimo to często trudno nam znieść panujące warunki atmosferyczne. W jaki sposób możemy się skutecznie ochłodzić?
Jak upały wpływają na zdrowie?
Choć organizm próbuje dostosować swoją temperaturę do warunków panujących na zewnątrz, to gdy słupek rtęci rośnie, jest to dla niego coraz trudniejsze. Możliwości ciała do autoregulacji temperatury są niestety ograniczone. Dlatego, gdy żar leje się z nieba bądźmy uważni, a jeśli zauważymy niepokojące objawy, takie jak zawroty i bóle głowy, czy szumy w uszach, może to oznaczać, że słońce nam zaszkodziło. Szczególnie narażone są osoby starsze oraz dzieci. Uważać powinny również kobiety w ciąży.
Sposoby na ochłodę
Najważniejsza zasada, którą powinniśmy kierować się latem, to pić dużo płynów. Wszystko dlatego, że z racji panującej temperatury bardziej się pocimy i tracimy wodę niezbędną do właściwego działania organizmu. Wraz z nią pozbywamy się także cennych składników mineralnych. Dlatego tak ważne jest sięganie po wodę mineralną, w której znajdują się mikroelementy, takie jak wapń, potas, żelazo czy magnez. Taki skład ma np. Muszynianka, naturalna woda mineralna, warto zawsze mieć ją przy sobie.
Dobrze zwrócić uwagę na to, co jemy. uwagę na to, co jemy. Latem odżywiajmy się lżej, zrezygnujmy z tłustych i ciężkich potraw. Postawmy na sezonowe warzywa i owoce, zawierające w sobie dużą ilość wody, pośród nich znajdują się ogórki szklarniowe, cukinie, arbuzy, truskawki, melony czy brzoskwinie. Doskonale sprawdzą się, jako składnik do sałatki oraz dodatek do kanapek.
Dieta to jednak nie wszystko. Koniecznie musimy pamiętać o ochronie naszej głowy i ciała. Zaopatrzmy się w okulary przeciwsłoneczne, które ochronią nasz wzrok, przyda się także przewiewne nakrycie głowy oraz lekkie ubranie. Unikajmy również długotrwałego przebywania w pełnym słońcu, szczególnie w godzinach 11:00-15:00. A podczas ekspozycji na słońcu nie zapomnijmy o właściwej ochronie w postaci kremów z filtrem.