Każda z nas wie, że skóra dojrzała wymaga specjalnej pielęgnacji, jak dbać o nią właściwie, by nieco zatrzeć oznaki starzenia się i upływającego czasu?

Specjalna pielęgnacja

Skóra po 50 roku życia staje się bardziej wymagająca i potrzebuje więcej troski. Wraz z upływem lat w organizmie spada liczba estrogenu, żeńskiego hormonu, który odpowiada między innymi za kondycję naszej skóry. W skórze stopniowo obniża się zawartość struktur białkowych, kolagenu i elastyny, przez co zmniejsza się elastyczność skóry oraz jej zdolność do zatrzymywania wody. Sprawia to, że zmarszczki stają się coraz głębsze oraz coraz bardziej widoczne. Coraz wolniej pracują też gruczoły łojowe, zmniejsza się również wchłanialność składników odżywczych. Z biegiem cazsu zmienia się też koloryt skóry, która staje się cieńsza, delikatniejsza i bardziej podatna na przebarwienia. Wszystko to sprawia, że skóra dojrzała wymaga specjalnej troski, stąd niezbędna staje się codzienna pielęgnacja i to nieco bardziej przemyślana.

Jaki krem do skóry dojrzałej?

Pierwszym krokiem do właściwej pielęgnacji jest dopasowanie jej do indywidualnych potrzeb, dzięki czemu będzie bardziej skuteczna. Uniwersalny krem to za mało dla skóry dojrzałej, warto mieć dwa kremy, jeden na noc, drugi na dzień. Krem na noc powinien być bogaty w składniki odżywcze. Najlepiej by zawierał pochodne witaminy A, która wspomaga wzrost komórek naskórka, witaminę C odpowiedzialną za poprawę koloru skóry, jak również stymuluje syntezę kolagenu i opóźnia proces utleniania oraz kwas hialuronowy, który pomoże odzyskać nawilżenie. Niezbędnym składnikiem jest również koenzym Q10, który wspomaga regenerację komórek. Zaś kosmetyk na dzień musi zawierać filtry UV, które chronią skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. W codziennej pielęgnacji nie zapominajmy też o kremie pod oczy, który zmniejsza widoczność zmarszczek, redukuje obrzęk oraz cienie pod oczami i ostatecznie nawilży skórę w okolicach oczu.

Nie tylko krem

Krem przeciwzmarszczkowy nie cofnie procesu starzenia się skóry, ale nawilży skórę i sprawi, że będzie jędrniejsza, co trochę spłyci zmarszczki. Podczas nakładania kremu nie zapomnijmy o masażu twarzy, który pobudzi mięśnie. Krem zacznijmy nakładać od dołu, nie zapomnijmy o szyi, następnie kierujmy się coraz wyżej, następnie zajmijmy się policzkami, a na koniec czołem. Na koniec wykonajmy delikatne wklepanie kremu w całą twarz opuszkami palców. Jeśli chcemy spowolnić proces starzenia się skóry warto również pamiętać o jej właściwym oczyszczaniu, diecie bogatej w tłuszcze oraz nawilżaniu jej od środka poprzez picie dużej ilości wody. Nie przesadzajmy też ze słońcem, które wysusza skórę, podkreśla zmarszczki i przyczynia się do powstawania przebarwień. Nie musimy całkowicie rezygnować z opalania, ale pamiętajmy o kremie z wysokim faktorem.