Jak pomóc dziecku w nowej szkole?

By 31 października 2022DZIECKO

Nieco czasu minęło już od rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Jednak dla wielu uczniów jest to w dalszym ciągu stresujący okres. Jak pomóc dziecku?

Przejście do kolejnej klasy może być dla dziecka stresujące, zwłaszcza jeśli właśnie skończyło trzecią klasę, albo zmieniło szkołę na nową. Musi zmierzyć się z nowymi wymaganiami, a czasami i nowymi znajomymi. Dziecko potrzebuje czasu, by zaadaptować się w nowej przestrzeni. Na czwartoklasistów czekają nowi nauczyciele i nowe przedmioty. Wszystko to sprawia, że jest to dla dziecka stresujący czas. Dlatego wykażmy  wyrozumiałość względem ocen i nastrojów dziecka.

Wspierajmy dziecko
Nasz wsparcie będzie dla dziecka bezcenne. Interesujmy się tym, jak się czuje. Chwalmy je, a nie tylko wymagajmy. Dostrzegajmy jego zalety i spróbujmy zobaczyć świat jego oczami. Warto dodać dziecku otuchy, uświadomić mu, że co prawda teraz czeka go więcej nauki, ale da sobie radę. W tym przypadku pomoże na pewno systematyczna nauka.  Adaptacja trwa zazwyczaj kilka miesięcy, dlatego przez ten czas dziecko może potrzebować naszej szczególnej uwagi. Bądźmy dla niego oparciem i uświadommy mu, że ten stan nie będzie trwał wiecznie. Dbajmy o spokojną przestrzeń, w której dziecko będzie mogło z nami porozmawiać. Podzielmy się z nim także swoimi doświadczeniami z tego czasu.

Nie tylko maluch
Etap zmiany szkoły to trudny czas również dla nastolatka, który idzie do technikum / liceum. Dodatkowo nieustannie się rozwija. Czekają go nowe otoczenie, nauczyciele, ale i nowi znajomi. Jeśli dziecko do tej pory miało wielu dobrych znajomych, to może być to dla niego jeszcze trudniejsze, po czasie może jednak okazać się, że zmiana wyszła mu na dobre, a poznani koledzy i koleżanki zastąpią mu stare znajomości. Dziecko pragnie akceptacji ze strony innych, dlatego dobry kontakt z rówieśnikami jest dla niego bardzo ważny. Mimo pewnych trudności warto podkreślić, że jesteśmy przy naszym dziecku.

Dieta na stres
Dziecko możemy wesprzeć również odpowiednim rodzajem diety. Takiej, która będzie zawierała składniki bogate w witaminy A, C, E, kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3. W tym zakresie pomogą warzywa, owoce. Mówi się, że dieta powinna składać się z nich w nawet 50%. A więc w kanapce przemycajmy sałatę, dodajmy do śniadaniówki dziecka jabłko. Stawiajmy na pieczywo pełnoziarniste i przekąski w stylu gorzkiej czekolady, nasion i orzechów, które zawierają magnez i cynk. Również zielone warzywa mają dużo magnezu. A ten wpływa na działanie układu nerwowego i łagodzi skutki stresu. Do obiadu dodajmy surówkę. Pamiętajmy też o odpowiednim nawodnieniu. Pomoże w tym Muszynianka, która świetnie ugasi pragnienie naszego dziecka. Odpowiednie nawodnienie sprawi, że dziecko lepiej poradzi sobie też z napięciem.