Zbilansowana dieta dla sportowca

By 7 listopada 2018SPORTOWCY

Myślisz, że tylko sportowcy sięgający po olimpijskie złoto powinni zwracać szczególną uwagę na swoją dietę? Niesłusznie. Amatorzy sportu również powinni z głową planować swoje posiłki.

Wiele osób, które próbują ułożyć swoją dietę skupia się na kaloriach, jednak wyliczenie swojego zapotrzebowania kalorycznego to jedno. Ważniejsze niż sama ilość kalorii jest źródło ich pochodzenia. Wyróżniamy cztery takie źródła: węglowodany, białka, tłuszcze oraz alkohol. Dlatego by dieta była zbilansowana istotne jest również odpowiednie dobranie witamin i elektrolitów. Dieta powinna być również zróżnicowana. Koniecznie weźmy też pod uwagę fakt, jaki jest cel naszego treningu, czy chcemy zrzucić zbędne kilogramy a może nabrać masy? Weźmy też pod uwagę ilość tygodniowych treningów czy ich długość. Wszystkie te elementy powinny być ze sobą spójne, inaczej dieta nie przyniesie oczekiwanych efektów.

Podczas planowania diety koniecznie zwróćmy uwagę również na rozkład naszego dnia i spalaną przez nas energię. Przy tym liczy się nie tylko energia spalana podczas treningu, ale i rodzaj wykonywanej przez nas co dzień pracy. Praca umysłowa, jeśli intensywna i stresująca to również wydatek kaloryczny. Jeśli dodamy do tego trening, zapotrzebowanie kaloryczne na dany dzień może znacznie wzrosnąć. Znając nasze zapotrzebowanie na kalorie każdego dnia, zastanówmy się ile posiłków w ciągu dnia możemy skonsumować. Wtedy inaczej rozłożymy kalorie na poszczególne dania. Korzystniej jest przyjmować małe porcje, ale częściej. Rzadka konsumpcja powoduje spowolnienie metabolizmu. Nie zaleca się też spożywania obfitych porcji przed snem. Efektem będzie odkładanie się tłuszczu i nabieranie masy. Warto też zbilansować każdy posiłek. Każde danie powinno dostarczyć organizmowi zarówno węglowodany, białka, tłuszcze, jak i niezbędne witaminy. Nie zapominajmy też o właściwym nawodnieniu przez cały dzień. Pomoże nam w tym Muszynianka.

Dbajmy także o posiłki okołotreningowe. W przypadku treningu porannego możemy wypić koktajl, który szybko się przyswoi i nie obciąży układu pokarmowego. Po treningu możemy spożyć śniadanie. Jeśli zaś trening odbywa się wieczorem dobrze rozpocząć go na około 2-3 godziny po pełnowartościowym obiedzie. Z kolei po treningu należy przyjąć posiłek, który wpłynie na regenerację.