Zbilansowana dieta dla sportowca

By 7 listopada 2018SPORTOWCY

Myślisz, że tylko sportowcy sięgający po olimpijskie złoto powinni zwracać szczególną uwagę na swoją dietę? Zupełnie niesłusznie. Amatorzy sportu również powinni z głową planować swoje posiłki.

Wiele osób, które próbują ułożyć swoją dietę, skupia się wyłącznie na kaloriach. Jednak wyliczenie swojego zapotrzebowania kalorycznego to jedna kwestia. Ważniejsze, niż sama ilość kalorii, jest źródło ich pochodzenia!

Wyróżniamy cztery takie źródła: węglowodany, białka, tłuszcze oraz alkohol. Dlatego by dieta była zbilansowana, istotne jest również odpowiednie dobranie witamin i elektrolitów. Powinna być również zróżnicowana. Koniecznie weźmy też pod uwagę fakt, jaki jest cel naszego treningu, czy chcemy zrzucić zbędne kilogramy, a może nabrać masy? Zwróćmy uwagę na ilość ćwiczeń w tygodniu oraz ich długość. Wszystkie te elementy powinny być ze sobą spójne, inaczej dieta nie przyniesie oczekiwanych efektów.

Podczas planowania jadłospisu koniecznie zwróćmy także uwagę na rozkład naszego dnia i spalaną przez nas energię. Przy tym liczy się nie tylko energia spalana podczas treningu, ale i rodzaj wykonywanej przez nas na co dzień pracy. Ta umysłowa, jeśli jest intensywna i stresująca, to również stanowić będzie wydatek kaloryczny. Jeśli dodamy do tego trening, zapotrzebowanie kaloryczne na dany dzień może znacznie wzrosnąć.

Znając naszą potrzebę na kalorie każdego dnia, zastanówmy się, ile posiłków dziennie możemy zjeść. Wtedy inaczej rozłożymy kalorie na poszczególne dania. Korzystniej jest przyjmować małe porcje, za to częściej. Rzadka konsumpcja powoduje spowolnienie metabolizmu. Nie zaleca się też spożywania obfitych porcji przed snem. Efektem będzie wówczas odkładanie się tłuszczu i nabieranie masy. Warto zbilansować każdy posiłek. Wszystkie dania powinny dostarczyć organizmowi zarówno węglowodanów, białka, tłuszczy, jak i niezbędnych witamin. Nie zapominajmy też o właściwym nawodnieniu przez cały dzień. Pomoże nam w tym Muszynianka.

Dbajmy także o posiłki okołotreningowe. W przypadku porannych ćwiczeń możemy wypić koktajl, który szybko się przyswoi i nie obciąży układu pokarmowego. Po treningu możemy spożyć śniadanie. Jeśli zaś aktywność fizyczną uprawiamy wieczorem, dobrze rozpocząć ją na nie mniej niż 2-3 godziny po pełnowartościowym obiedzie. Z kolei po jej zakończeniu należy zjeść posiłek, który wpłynie na regenerację.