Zaskakujące skutki odwodnienia

By 16 lipca 2018SPORTOWCY

Wielu z nas odwodnienie kojarzy się z efektem choroby. Tak naprawdę jednak jesteśmy na nie narażone każdego dnia. Po czym możemy je poznać?

Odwodnienie może zdarzyć się bez względu na porę roku, choć szczególnie narażone jesteśmy na nie latem. Nie zawsze jesteśmy świadome tego, że brakuje nam płynów. Bardzo często nawet nie podejrzewamy, że pewne objawy świadczą o odwodnieniu. Często pijemy dopiero wtedy, gdy czujemy pragnienie, a ono jest już pierwszym znakiem odwodnienia. Po czym jeszcze możemy poznać, że powinniśmy sięgnąć po szklankę wody?

Rozdrażnienie

Masz wahania nastrojów i jesteś rozdrażniona bez powodu? Może powinnaś sięgnąć po szklankę z wodą! Poziom wody w naszym organizmie wpływa na nasz nastrój. Odwodnienie powoduje niepokój i rozdrażnienie, neurony w naszym mózgu wykrywają sygnał odwodnienia i przekazują tę informację do tych części mózgu, które odpowiedzialne są za nastrój. Jeśli wszystko Cię denerwuje nie bój się sięgnąć po szklankę Muszynianki.

Głód

Okazuje się, że bardzo często przyczyną naszego głodu jest brak wystarczającej ilości płynów. W ten sposób organizm próbuje uzupełnić niedobory płynów, które czerpie również z pożywienia. Gdy pijemy za mało domaga się więc kolejnego posiłku. Dlatego zamiast kolejnej kanapki sięgnijmy po wodę naturalną Muszynianka, która nas nawodni.

Ból głowy

Jeśli czujesz, że twoja głowa eksploduje, to bardzo możliwe, że za mało pijesz. Wraz z wodą z naszego organizmu wydostają się sole mineralne. Pod wpływem ubytku zmienia się skład krwi, który zostaje rozpoznany przez mózg. Wywołuje to ból głowy, stanowiący sygnał ostrzegawczy. W ten sposób organizm daje znać, że dzieje się coś niedobrego. Wraz z ubytkiem wody ból nasila się, obkurczają się bowiem naczynia krwionośne, które transportują mniej krwi i dostarczają mniej tlenu do mózgu. Jeśli boli nas głowa nie wahajmy się sięgnąć po wodę.

Nieświeży oddech

Gdy spada ilość wody w naszym organizmie, zmniejsza się wydzielanie śliny. Ślina ma właściwości bakteriobójcze, dlatego, gdy jej zabraknie bakterie mnożą się i mogą dać w takie sposób znać o swojej obecności.

Podwyższona temperatura

Gorączka nie zawsze musi oznaczać infekcję. Jeśli zbyt rzadko sięgamy po wodę, organizm wydziela mniej potu, przez co zostaje zaburzona naturalna termoregulacja. W efekcie temperatura ciała rośnie, co może skończyć się udarem cieplnym. Dlatego tak ważne jest picie wody.

Zbyt mała ilość wody w organizmie skutkuje również problemami z koncentracją, wydłużeniem czasu reakcji i zmęczeniem. Czy jeszcze ktoś ma wątpliwości, że regularne spożywanie wody i utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia jest niezbędne dla prawidłowego działania naszego organizmu?