Pływanie a kręgosłup

By 11 lipca 2018SPORTOWCY

Zwykło się uważać pływanie za jeden z najzdrowszych sportów dla człowieka. Poprawia ono wydolność organizmu, rozwija wytrzymałość oraz siłę mięśni całego ciała, dodatkowo odciąża organizm dzięki wyporności wody. Jednak w przypadku problemów z pewnymi odcinkami kręgosłupa koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę na wybór właściwego stylu pływackiego.

Każdy kręgosłup jest inny

Nasze kręgosłupy różnią się od siebie, z tego powodu wymagają indywidualnego podejścia do uprawiania pływania, każdy ze stylów pływackich cechuje inny ruch ciała. Dlatego, jeśli cierpimy na schorzenia możemy wyrządzić sobie krzywdę. Wyróżniamy 4 krzywizny kręgosłupa – lordozę szyjną oraz lędźwiową, kifozę piersiową i krzyżową. Już niewielka zmiana ułożenia któregokolwiek z tych odcinków zmienia ułożenie pozostałych. Pływanie bardzo często angażuje wszystkie odcinki kręgosłupa, dlatego przed wyborem stylu weźmy pod uwagę ewentualne schorzenia, na które cierpimy.

Nie takie pływanie straszne, jak go malują…

Pływanie pozytywnie wpływa na serce, układ krwionośny, rozwija też mięśnie klatki piersiowej, usprawnia pracę układu oddechowego i niweluje bóle kręgosłupa. Aby jednak tak się stało warto wybrać najbardziej odpowiedni dla nas styl pływania.

Żabka czyli styl klasyczny, charakteryzuje go duża ruchomość odcinka lędźwiowego oraz zgięcia odcinka piersiowego kręgosłupa. Wymaga mobilności bioder, miednicy oraz barków, dlatego zalecany jest osobom, które są sprawne fizycznie, jak również osobom pływającym, które które nie mają prawidłowo zarysowanych krzywizn kręgosłupa. Nie poleca się go zaś osobom, które mają pogłębioną lordozę lędźwiową oraz zaokrąglone w odcinku piersiowym plecy. Nie poleca się go również osobom z problemami odcinka szyjnego oraz z problemami stawów w biodrach i kolanach. Pozytywnie wpływa za to na wzmocnienie mięśni oraz pomaga wypracować wyprostowaną postawę.

Kraul wiąże się z wykorzystaniem dużej ilości ruchów obręczy barkowej oraz odcinka piersiowego kręgosłupa. Styl ten wykorzystuje rotację całego ciała, od głowy, aż po stopy. Świetnie sprawdzi się w przypadku osób z kifozą piersiową, jak również gdy chcemy chcemy poprawić mobilność kolumny kręgosłupa. Rozluźnia mięśnie w odcinku lędźwiowym pleców.

Grzbiet jest najczęściej wykorzystywany w rehabilitacji. Wymaga też dużej mobilności stawów ramiennych, zalecany jest dla osób z pogłębioną lordozą lędźwiową i kifozą piersiową. Świetny dla osób z problemami w odcinku szyjnym kręgosłupa. Styl grzbietowy wzmacnia mięśnie wspierające kręgosłup. Uelastycznia też mięśnie szyi.

Pływanie wykorzystuje się w profilaktyce urazów kręgosłupa, ale jeśli odczuwamy podczas jego uprawiania ból, albo mamy wątpliwości, który styl będzie dla nas najlepszy, to warto skonsultować się z fizjoterapeutą. Również podczas pływania nie zapominajmy o prawidłowym nawodnieniu, Muszynianka poleca się również na basen.