Jak nie zmarznąć na trasie narciarskiej?

By 13 stycznia 2019SPORTOWCY

Odpowiednio dobrany ubiór to podstawa, która zapewni nam ciepło i komfort na stoku. Niestety, przy niskiej temperaturze otoczenia ciało kieruje w pierwszej kolejności krew do serca i mózgu, dopiero nieco później do rąk i stóp, właśnie dlatego tak często są one zmarznięte. Nie zapomnij więc o odpowiednim okryciu dla rąk, ciepłych skarpetkach i czapce.

Podstawy ubioru na stoku

Zaleca się, aby narciarze nosili trzy warstwy ubrań. Pierwszą z nich jest odzież termiczna, która zapewnia ciepło i odprowadza wilgoć. Druga warstwa to polar lub bluza, która stanowi dodatkowe źródło ciepła i gwarantuje swobodę ruchów. No i w końcu kurtka, która powinna być wodoodporna i wiatroszczelna oraz na ile to możliwe oddychająca. Kurtka chroni przed czynnikami zewnętrznymi oraz odprowadza wilgoć produkowaną przez poruszające się ciało. Spodnie narciarskie dobieramy podobnie, jak kurtkę. Wykonane są one również z podobnych materiałów. Spodnie powinny być oddychające i wodoodporne. W przypadku nóg również nie zapomnijmy o odzieży termicznej. Trzy warstwy zapewnią nam optymalne ciepło i odprowadzanie wilgoci. Współczesne ubrania zapewniają między innymi lepszą wentylację poprzez obecność zamków wentylacyjnych.

Stopy i ręce mogą nam najbardziej marznąć z przyczyn opisanych powyżej, dlatego nie zapominajmy o nich. Równie istotne jest również ogrzanie głowy, z pomocą przychodzi kask, który zapewni nam ciepło, jeśli obawiamy się, że będzie nam za gorąco, można wybrać kask z otworami wentylacyjnymi i odpinaną podszewką. Można dodatkowo dobrać dla komfortu kominiarkę.

Kolejny element to dłonie, które narażone są na wiatr i lądowanie w śniegu, na dodatek rękawice zdejmujemy, gdy chcemy poprawić wiązania albo wpięcie, dlatego warto mieć rękawice wewnętrzne, które włożymy pod te właściwe, ortalionowe. W ten sposób zapewnimy sobie swobodę ruchu. Rękawice nie powinny być za duże, aby nie spadały. Dla małych dzieci lepsze będą rękawice jednopalczaste, ponieważ są cieplejsze. Dla starszych dzieci polecane są pięciopalczaste, żeby łatwiej było trzymać kijki. Rękawice muszą być wodoodporne, wytrzymałe i powinny chronić przed wiatrem i chłodem. Przydadzą się rękawice ze sznurkiem zabezpieczającym przed zgubieniem. Aby było nam ciepło warto zadbać o techniczne skarpety narciarskie, które są wzmocnione we wrażliwych strefach, na wysokości palców czy piszczeli. Takie odprowadzą też lepiej wilgoć.

Również na stoku nie zapominajmy o właściwym nawodnieniu, które zapewni nam Muszynianka.