Jak ćwiczyć w upały?

By 19 czerwca 2019SPORTOWCY

Lato nierozerwalnie wiąże się z wysokimi temperaturami. Gdy słupek sięga ponad 30°C najchętniej położylibyśmy się do łóżka albo rozłożyli nad wodą. Co i czy warto ćwiczyć w trakcie upałów?

Zacznijmy od tego, że aktywność podczas wysokich temperatur na zewnątrz nie zawsze jest dobrym pomysłem z powodów zdrowotnych. Z drugiej strony, wykorzystanie tego argumentu, aby wykręcić się od aktywności może prowadzić do długich przerw w trenowaniu. Dlatego warto się ruszać, trzeba tylko robić to umiejętnie. Gdy żar leje się z nieba, niektóre z naszych nawyków muszą ulec zmianie. Jeśli kochamy wysiłek na świeżym powietrzu, w gorące dni lepiej postawić na trening w basenie, klimatyzowanej siłowni, czy na zajęcia fitness. W grę wchodzą też ćwiczenia w domu. Nie upierajmy się koniecznie przy bieganiu na świeżym powietrzu. Jeśli mimo temperatury chcemy ćwiczyć w terenie, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii.

Wybierzmy właściwą porę najlepiej do godz. 11:00 albo po 18:00. Wtedy największa duchota i słońce będą dopiero przed lub za nami. W samo południe można łatwo nabawić się udaru. Jeśli nie mamy czasu trenować rano lub wieczorem, tylko w trakcie dnia, to postawmy na lżejszy wysiłek. Bez względu na to pamiętajmy o regularnym nawadnianiu, przed, po i w trakcie treningu, a także w czasie całego dnia. Nie pijmy jednak duszkiem, tylko co jakiś czas i po trochu. Zapewni to lepszą przyswajalność płynów i składników mineralnych. Sięgajmy regularnie po naturalną wodę mineralną, taką jak Muszynianka. Nie należy zapominać też o posiłkach, są niezwykle ważne, gdy planujemy treningi.

Podczas aktywności latem wsparciem może okazać się także odpowiedni ubiór. Przyda się termoaktywna odzież, która odprowadzi pot na zewnątrz i będzie „oddychająca”. Dzięki temu nie będziemy biegać w mokrej koszulce i będzie nam chłodniej. Jeśli jesteśmy ubrani w krótkie spodenki i top, przyda się krem z filtrem. Unikajmy ubrań w czarnych kolorach, a na głowę załóżmy czapkę z daszkiem, by chronić się przed słońcem (warto, by miała przewiewną siateczkę). Możemy też zabrać ze sobą mokry ręcznik, który położymy w trakcie treningu na kark. Róbmy to jednak ostrożnie, by nie doznać szoku termicznego spowodowanego nagłą zmianą temperatur.

Ważną częścią treningu jest rozgrzewka, bez niej możemy nabawić się kontuzji. Jeśli w trakcie aktywności źle się poczujemy, nie katujmy się i nie róbmy nic na siłę. Schowajmy się w cieniu, odpocznijmy i napijmy się wody.