Popraw swoją koncentrację

By 14 maja 2018MŁODZIEŻ

Wielkimi krokami zbliża się koniec roku szkolnego, maj jest natomiast miesiącem matur, będzie to więc dla wielu uczniów czas wytężonej pracy umysłowej. Dzisiaj przychodzimy z pomocą, radząc, w jaki sposób możecie poprawić swoją koncentrację.

Po co nam koncentracja?

Na efektywną i szybką naukę składa się kilka czynników, pośród nich znajduje się między innymi koncentracja. W innym przypadku możemy skończyć, przewracając przez godzinę bezsensownie kartki nie wiedząc, czego się uczymy. Koncentracja pozwala nam się skupić na jednym zadaniu i w pełni mu poświęcić. To właśnie między innymi dzięki niej nasza nauka jest efektywna.

Przygotuj się

Do nauki trzeba się odpowiednio przygotować. Dlatego w pierwszej kolejności pozbądź się rozpraszaczy, które oddziałują na takie zmysły jak wzrok czy słuch. Dlatego przed przystąpieniem do nauki zamknijmy okno, wyłączmy telewizor i radio, a telefon wyłączmy lub zanieśmy do innego pokoju. Nie możemy się uczyć jednocześnie myśląc o innych rzeczach, dlatego przed nauką spróbuj się wyciszyć. Poprośmy też domowników o to, by nam nie przeszkadzali. Jeśli nie jesteś w stanie całkowicie wyciszyć otoczenia, możesz skorzystać ze stoperów. Nie zapomnij też o zjedzeniu przed nauką, aby nie rozpraszały nas ewentualne zapachy z kuchni. Podjadanie w czasie nauki również może nas rozpraszać.

Znajdź motywację

Podstawą motywacji jest znalezienie w nauce sensu i celu. Jeśli wiemy, po co się uczymy, łatwiej będzie nam skłonić się do nauki i nie przerywać jej ciągle. Zainteresuj się tym, czego się uczysz. Ciekawość przedmiotu zwiększa koncentrację. Zadbaj też o regularne przerwy. Naukowcy twierdzą, że nasz umysł jest w stanie koncentrować się przez 60 minut, następnie potrzebne są mu przerwy, które nie powinny być zbyt długie, by nasz organ się nie rozleniwił. Niektórzy wolą jednak uczyć się kilka godzin i zrobić sobie długą przerwę. Dlatego eksperymentujmy i sprawdźmy, które rozwiązanie jest dla nas najlepsze.

Postaw na sport

Kolejny czynnik, to aktywność fizyczna. Bieg, jazda na rowerze czy spacer, pozwolą dotlenić nasz organizm, dzięki czemu zwiększymy koncentrację i efektywność nauki. Nie zaszkodzi także kilka ćwiczeń wykonanych podczas przerwy. Kolejny element, to wiedza na temat pory dnia, w czasie której najlepiej nam się uczy. Jeśli wiemy, że najlepiej przyswajać nam wiedzę rano, nie zwlekajmy do przystąpienia do nauki. Koniecznie postaraj się również rozłożyć materiał w taki sposób, by nie denerwować się, że nie zdążysz.

Ćwicz koncentrację

Koncentrację ćwiczyć możemy na wiele sposobów. Jednym z nich jest gra w memory, szachy czy rozwiązywanie łamigłówek. Czytajmy również krótkie fragmenty tekstów, które następnie krótko streszczajmy. Inne ćwiczenie to liczenie wspak w myślach od 100 do 1. Nie zapomnijmy również o kluczowym elemencie, którym jest dieta. Na pracę mózgu pozytywnie wpływa jedzenie brokułów, roślin strączkowych, ryb i orzechów. Nie zapomnijmy również o odpowiednim nawodnieniu i odpowiedniej dawce snu, która sprawia, że nasz mózg jest bardziej aktywny, ponieważ w czasie snu przetwarza informacje, które dotarły do niego w czasie dnia. Bez odpowiedniej dawki snu nasz mózg może mieć obniżoną zdolność do koncentracji.