Popraw swoją koncentrację

By 14 maja 2018MŁODZIEŻ

Wielkimi krokami zbliża się koniec roku szkolnego, maj jest natomiast miesiącem matur. Będzie to dla wielu uczniów czas wytężonej pracy umysłowej. Dzisiaj przychodzimy z pomocą radząc, w jaki sposób możecie poprawić swoją koncentrację.

Na efektywną i szybką naukę składa się kilka czynników, pośród nich znajduje się między innymi koncentracja. W innym przypadku możemy skończyć, bezsensownie przewracając przez godzinę kartki, nie wiedząc, czego się uczymy. To ona pozwala nam się skupić na jednym zadaniu i w pełni mu poświęcić. Między innymi to właśnie dzięki niej nasza nauka jest efektywna.

Przygotuj się

Do nauki trzeba się odpowiednio przygotować. Dlatego w pierwszej kolejności pozbądź się rozpraszaczy, które oddziałują na takie zmysły, jak wzrok czy słuch. Przed przystąpieniem do uczenia się zamknijmy okno, wyłączmy telewizor i radio, a telefon wyciszmy lub zanieśmy do innego pokoju. Nie możemy się uczyć jednocześnie myśląc o innych rzeczach, dlatego przed nauką spróbuj się wyciszyć. Poprośmy też domowników o to, by nam nie przeszkadzali.
Jeśli nie jesteś w stanie całkowicie wyciszyć otoczenia, możesz skorzystać ze stoperów. Nie zapomnij też o posiłku przed nauką, aby nie rozpraszały nas ewentualne zapachy z kuchni czy uczucie głodu. Podjadanie w czasie uczenia się również może nas dekoncentrować.

Znajdź motywację

Podstawą motywacji jest znalezienie w nauce sensu i celu. Jeśli wiemy, po co się uczymy, łatwiej będzie nam skłonić się do uczenia i nie przerywać tej czynności. Zainteresuj się tym, co znajduje się w Twoich materiałach. Ciekawość przedmiotu zwiększa koncentrację.
Zadbaj też o regularne przerwy. Naukowcy twierdzą, że nasz umysł jest w stanie koncentrować się przez 60 minut, następnie potrzebuje przerw, które nie powinny być zbyt długie, by nasz organ się nie rozleniwił. Niektórzy wolą uczyć się kilka godzin i dopiero zrobić sobie długą przerwę. Dlatego eksperymentujmy i sprawdźmy, które rozwiązanie jest dla nas najlepsze.

Postaw na sport

Kolejny czynnik, to aktywność fizyczna. Bieg, jazda na rowerze czy spacer, pozwolą dotlenić nasz organizm, dzięki czemu zwiększymy koncentrację i efektywność nauki. Nie zaszkodzi także kilka ćwiczeń wykonanych podczas przerwy. Kolejny element, to wiedza na temat pory dnia, w czasie której najlepiej nam się uczy. Jeśli wiemy, że najlepiej przyswajać nam wiedzę rano, nie zwlekajmy do przystąpienia do nauki. Koniecznie postaraj się również rozłożyć materiał w taki sposób, by nie denerwować się, że nie zdążysz.

Ćwicz koncentrację

Koncentrację ćwiczyć możemy na wiele sposobów. Jednym z nich jest gra w memory, szachy czy rozwiązywanie łamigłówek. Czytajmy również krótkie fragmenty tekstów, które następnie krótko streszczajmy. Inne ćwiczenie to liczenie wspak w myślach od 100 do 1. Nie zapomnijmy również o kluczowym elemencie, którym jest dieta. Na pracę mózgu pozytywnie wpływa jedzenie brokułów, roślin strączkowych, ryb i orzechów. Nie zapomnijmy również o odpowiednim nawodnieniu i odpowiedniej dawce snu, która sprawia, że nasz mózg jest bardziej aktywny, ponieważ w czasie snu przetwarza informacje, które dotarły do niego w czasie dnia. Bez odpowiedniej dawki snu nasz mózg może mieć obniżoną zdolność do koncentracji. Aby nawodnić organizm sięgaj po Muszyniankę, właściwe nawodnienie ułatwia koncentrację oraz niweluje zmęczenie.