Podstawy zdrowego stylu życia

By 19 kwietnia 2019MŁODZIEŻ

Zdrowe żywienie to jedna z ważnych podstaw zdrowego stylu życia zarówno dorosłych, jak również nastolatków. Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę, jeśli jesteśmy rodzicem?

Regularne posiłki

Dzieciom zaleca się jedzenie 5 posiłków dziennie w regularnych odstępach czasowych. Powinny być to około 3-godzinne przerwy, dzięki temu organizm na bieżąco będzie otrzymywał niezbędne składniki i witaminy. Zapewnia to optymalny metabolizm oraz wpływa na utrzymanie wysokiej sprawności umysłowej i fizycznej.

Posiłki powinny być bogate w owoce i warzywa, które stanowią bogate źródło witamin, składników mineralnych, błonnika i naturalnych przeciwutleniaczy, które neutralizują szkodliwe wolne rodniki. W diecie nie może zabraknąć produktów zbożowych, zwłaszcza pełnoziarnistych, takich jak mąka, pieczywo razowe, kasza, ryż brązowy, płatki zbożowe. Wskazane są również produkty bogate w węglowodany złożone, które zapewniają organizmowi energię i witaminy z grupy B. Nie zapominajmy o rybach, chudym mięsie, jajach i nasionach roślin strączkowych. Jedzmy tłuszcze roślinne zamiast zwierzęcych. Produkty z tej grupy są źródłem szczególnie ważnego w okresie wzrostu i rozwoju pełnowartościowego białka, a także żelaza.

Podstawę zdrowej diety stanowi również właściwe nawodnienie organizmu. W tym pomoże nam Muszynianka, naturalna woda mineralna, która dostarczy wielu składników mineralnych. Odwodnienie oznacz trudności z koncentracją oraz bóle głowy. Zaleca się, by dziecko piło około sześć szklanek wody dziennie. Regularne posiłki oraz picie wody, sprzyjają sprawności umysłowej i fizycznej.

Aktywność fizyczna i odpoczynek

Kolejne z niezbędnych elementów zdrowego stylu życia, to sen i aktywność fizyczna. Zaleca się przynajmniej godzinę ruchu dziennie. Regularne ćwiczenia zwiększają tkankę mięśniową i mineralizację kości, zmniejszają natomiast tkankę tłuszczową. Wspomagają też sprawność umysłową. Nie zapominajmy jednak o wypoczynku. Niedobór snu powoduje problemy z koncentracją i zwiększa ryzyko otyłości. Dzieci pomiędzy 6., a 12. rokiem życia powinny spać co najmniej 10 godzin na dobę.
Przestrzeganie tych zasad wpływa na zdrowie, prawidłowy rozwój i wyniki w nauce naszych dzieci.