Eliminujemy afty

By 7 czerwca 2018MĘŻCZYŹNI

Drobne zmiany we wnętrzu jamy ustnej, nazywane aftami, choć nie są groźne dla zdrowia, to bardzo często powodują dyskomfort z powodu bólu, który wywołują. W jaki sposób sobie z nimi radzić?

Czym są afty i jakie są ich przyczyny?

Afty są to owrzodzenia, które tworzą się w błonie śluzowej jamy ustnej. Mogą one występować pojedynczo lub grupami, lokując się na podniebieniu miękkim, policzkach, wargach lub języku. Ich przyczyny bywają różne, począwszy od przygryzania policzka, zbyt energicznego mycia zębów czy podrażnienia błony śluzowej twardym pokarmem. Czasami na powstawanie aft ma również wpływ przemęczenie, stres i obniżenie odporności. Na powstawanie aft wpływa również niewłaściwe dopasowana proteza, zaburzenia autoimmunologiczne czy przyjmowanie leków. Duże znaczenie ma również czynnik genetyczny albo predyspozycje rodzinne. Afty są często mylnie nazywane pleśniawkami, jednak pleśniawki są kremowobiałymi nalotami, których przyczyną są grzyby zwane drożdżakami. Są one zazwyczaj mniej bolesne niż nadżerki i dotyczą dzieci. Afty występują zaś częściej u dorosłych.

Sposoby na afty

Domowe sposoby na afty to płukanie ust naparem z szałwii i rumianku. Zaleca się również przykładanie do ranki torebki z przestudzonej herbaty, która zawiera taninę, przez co zmniejsza ból oraz działa wysuszająco. Ulgę przyniesie nam również smarowanie ranki pastą zrobioną z wody i sody oczyszczonej. Warto płukać również jamę ustna łagodnym roztworem soli. Koniecznie należy również wprowadzić w dietę produkty zawierające dużą ilość witaminy B12 oraz witamin takich jak A, C i E. Możemy też posłużyć się środkami dostępnymi w aptece, preparaty takie działają przeciwzapalnie i antyseptycznie, izolując zmianę od czynników drażniących i chroniąc ją przed bólem. Środek taki powinien być łatwy w aplikacji, zwłaszcza wtedy, gdy miejsce aplikacji jest trudno dostępne, w takim przypadku zamiast żelu możemy wybrać preparat w formie płynu do płukania jamy ustnej. Afty często goją się samoistnie, ale czasami potrzeba badań, które pomogą ustalić jakie są przyczyny ich powstawania. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy afty nawracają, albo gdy pojawiają się częściej niż raz w roku. Podczas leczenia należy uważać, na gorące napoje, alkohol, czekoladę oraz kwaśne, słone i pikantne potrawy, które mogą podrażnić rankę.