Nawyki dobre dla mózgu

By 20 lutego 2019MĘŻCZYŹNI

Mózg to jeden z najważniejszych organów naszego ciała. Możemy go ćwiczyć, podobnie jak całe ciało. W jaki sposób możemy go wzmocnić?

Ruszaj się

Przeciętny dorosły spędza mnóstwo czasu siedząc, spędzamy w ten sposób nawet połowę każdej doby, siedzenie źle wpływa na kręgosłup, metabolizm i utrudnia krążenie krwi. Do tego dochodzi garbienie się i pochylanie do przodu, bywa przyczyną bólu głowy czy kręgosłupa. Siedząc oddychamy też płytko, przez co mózg jest mniej dotleniony i wolniej myślimy, a co za tym idzie mniej efektywnie. Dlatego ruszajmy się. Pod wpływem ruchu w mózgu powstają nowe neurony. Ruch wpływa również pozytywnie na nasze samopoczucie psychiczne, ale także koncentrację i pamięć. Regularne ćwiczenia wzmacniają mięśnie, ale także zapewniają zdrowie psychiczne, aktywność ruchowa pomaga organizmowi w produkcji białka oraz hormonów w mózgu, które odpowiedzialne są między innymi za stymulację pamięci oraz spostrzegawczość. Trening pozwala nam dotlenić organizm i podnieść sprawność umysłową.

Dieta

Istotą właściwego działania mózgu jest również nasza dieta. Powinna być ona bogata w owoce i warzywa, które wpływają pozytywnie na stan naczyń doprowadzających krew do mózgu. Jedz produkty z kwasami omega-3 jak ryby, które wpływają pozytywnie na pracę mózgu, ale na ile to możliwe sprawdzaj ich pochodzenie, by nie dostarczały naszemu organizmowi szkodliwych składników.

Walcz ze stresem

Stres wpływa negatywnie na działanie naszego mózgu. Dlatego odreagowujmy go, czy to słuchając muzyki czy uprawiając sport. Walcz też ze stresem spacerując, medytując, albo racząc się kubkiem ciepłej herbaty. Sięgajmy też po przekąski bogate w białko. Zadbajmy też o odpowiednią organizację pracy, porządkując obowiązki. Spotykaj się ze znajomymi, spędzaj czas twórczo i różnorodnie, niech twój mózg się nie nudzi.

Nie zapominaj o wodzie

Woda wpływa nie tylko na działanie całego organizmu, ale ma też niebagatelny wpływ na to w jaki sposób funkcjonuje nasz mózg. Dlatego sięgaj po Muszyniankę regularnie. Wtedy twoje ciało będzie właściwie funkcjonowało, przypomnijmy też, że nasz mózg składa się w większości z wody.

Odpoczywaj

Sen pozwala odpocząć i zregenerować się naszemu organizmowi. Ma to przełożenie również na działanie naszego mózgu. Zalecane są również krótkie energetyczne drzemki w ciągu dnia. Przed snem nie zapomnij o przewietrzeniu pomieszczenia.