Kleszcze – jak się przed nimi chronić?

Kleszcze to małe pajęczaki, które mogą wraz ze śliną przenosić groźne dla nas choroby. Zazwyczaj nie czujemy momentu, w którym kleszcz się wkłuwa, dlatego trzeba zachować wzmożoną ostrożność. Ochrona przed kleszczami polega przede wszystkim na tym, by uniknąć ugryzienia.

Dawka wiedzy na początek
Aby dobrze się chronić, trzeba wiedzieć gdzie i kiedy najchętniej bytują kleszcze. Kiedy kleszcze są najbardziej aktywne? Uzależnione jest to przede wszystkim od temperatury gleby, zazwyczaj uaktywniają się one, gdy przekroczy około +5 stopni Celsjusza. Zatem sezon kleszczowy zaczyna się w naszym kraju na przełomie marca i kwietnia i trwa aż do października. W inne miesiące kleszcze są zazwyczaj uśpione, mogą się jednak przebudzić, jeśli wystąpią sprzyjające warunki. Jeśli chodzi o miejsca, to kleszcze lubią obrzeża polan, lasów czy łąk. Dlatego, jeśli idziemy na polanę lub na łąkę, to odpowiednio się przygotujmy.
Wbrew pozorom kleszcze nie spadają z drzew. Wspinają się na rośliny i czekają na dolnych częściach liści i gałęzi. Im młodszy osobnik, tym niżej się wspina, a te dorosłe znajdują się zazwyczaj na wysokości około 1,5 metra. Pamiętajmy o tym, że kleszcze mogą zostać przyniesione do naszych domów również przez zwierzęta. Dlatego zabezpieczmy również naszych podopiecznych przed tymi pajęczakami.

Odpowiedni ubiór
Przede wszystkim załóżmy jasne ubranie, pozwoli nam to zauważyć kleszcze, które często przed ukłuciem wędrują po skórze albo ubraniu i szukają odpowiedniego miejsca, w które będą mogły się wkłuć. Dlatego postarajmy się utrudnić im dostanie się pod ubranie. Pomogą nam w tym długie spodnie ze ściągaczami albo włożenie nogawek w skarpetki. Załóżmy też bluzę z długim rękawem, a jeśli pogoda na to pozwoli – kalosze. A jeśli z powodu wysokiej temperatury chcemy nosić krótkie rękawki, to sięgnijmy po środek odstraszający kleszcze. Na ile to możliwe unikajmy wysokiej trawy i zarośli. Po powrocie do domu przebierzmy się i sprawdźmy, czy na ubraniu lub ciele nie znajdują się insekty. Dokładnie sprawdźmy okolice pach i pod kolanami czy w zgięciach ciała. U dzieci będą to zwłaszcza głowa i szyja.

W czasie wędrówek dbajmy o odpowiednie nawodnienie, które zapobiegnie odwodnieniu. Zabierz Muszyniankę na wędrówkę i nie obawiaj się pragnienia.