Jak poradzić sobie z bólem szyi?

Praca przy komputerze, spanie na niewłaściwej poduszce, albo ślęczenie nad papierami, mogą przyczynić się do bólu kręgów szyjnych. W jaki sposób sobie z nim poradzić?

Dlaczego boli nas kark?

Odcinek szyjny jest najbardziej ruchomą częścią kręgosłupa. Dzięki niemu możemy pochylać głowę do przodu, do tyłu, na boki czy zataczać okręgi. Umożliwia nam to budowa kręgosłupa szyjnego, składającego się z 7 małych kręgów. Ból karku może pojawić się wskutek nadmiernych napięć mięśni, spowodowanych na przykład wielogodzinną pracą przy biurku czy jazdą samochodem. Powodem bywają również zmiany zwyrodnieniowe, które postępują z czasem. Innym czynnikiem jest stres, który powoduje mimowolne napinanie mięśni szyi i głowy.

Zrelaksuj się

Masaż to idealny sposób na to, by dać ulgę spiętym mięśniom. Możemy wykonać go samodzielnie, kładąc obie ręce na karku i uciskając mięśnie od góry i coraz niżej, aż do ramion. Jeśli to nie wystarczy, warto poszukać profesjonalnego masażysty. Aby złagodzić napięcie występujące w okolicach karku, warto wykonywać ruchy głową, przechylając ją do tyłu, do przodu, na lewo i w prawo. Przyda się też codzienny ruch, którym wzmocnimy mięśnie szyi. Możemy spróbować też rozgrzać mięśnie karku trąc go ręcznikiem. Ulgę przyniosą nam również ciepłe kompresy, czy ręcznik zanurzony w gorącej wodzie, termofor albo ciepły prysznic. W aptece znajdziemy też maści oraz plastry działające rozkurczająco.

Dobre nawyki

Bóle karku to bardzo często następstwo złej postawy, którą przyjmujemy w trakcie dnia. Jeśli dużo czasu spędzamy siedząc, to zadbajmy o zachowanie właściwej sylwetki. Plecy powinny być wyprostowane, a klatka piersiowa lekko wysunięta do przodu, głowa delikatnie uniesiona ku górze, a oczy położone na poziomie monitora. Barki opuszczone, rozluźnione, kość ogonowa za nami, a nie przed nami. Przyczyną bólu karku bywa również niedopasowanie poduszki, na której śpimy. Możemy zakupić poduszkę ortopedyczną, która pozwala na wygodny sen dzięki jej budowie. Możemy spać też na zwykłej poduszce, pamiętajmy jednak, by zapewniała ona dobre podparcie dla kręgosłupa i szyi, poprzez zgrubienie dla szyi oraz miękką część dla głowy.Idealna pozycja podczas snu, to taka, w której kręgosłup jest całkowicie prosty.