Jak picie wody wpływa na mózg?

By 30 listopada 2022MĘŻCZYŹNI

Człowiek składa się z wody, podobnie jak mózg. Czy picie wody może wpływać na naszą kondycję intelektualną lub jakość skupienia? Okazuje się, że tak. Jakie jeszcze korzyści może przynieść picie wody?
Po co nam woda?

Dorosły organizm składa się z wody w około 60-70 procentach. Woda stanowi też około 82 procent ludzkiego mózgu, a więc jest konieczna do tego, by dobrze działał. Do dobrej pracy wody potrzebują zwłaszcza płuca, serce, wątroba czy nerki. Picie wody poprawia koncentrację. Woda wpływa też na nasze samopoczucie i nasz stan emocjonalny. Przy odwodnieniu zwiększa się też temperatura naszego mózgu. Odpowiednie nawodnienie pozwala na pozbycie się toksyn i martwych komórek i pozytywnie oddziałuje na jakość naszego snu. Woda wpływa bowiem na zwiększenie przepływu krwi do mózgu.

Skutki odwodnienia
Nie powinniśmy ignorować uczucia pragnienia. Szacuje się, że może ono świadczyć o odwodnieniu na poziomie 2-3%. Niedobór wody może objawiać się jednak na wiele sposobów. Wśród nich jest senność, zmęczenie, ból głowy. Mogą być to również zaburzenia w koncentracji i postrzeganiu. Niekiedy o niedoborze wody świadczy też suchość w jamie ustnej, rzadsze chodzenie do toalety, brak apetytu, a nawet migrena i spadek ciśnienia.

Ile wody potrzebuje człowiek?
Przyjmuje się, że człowiek powinien pić co najmniej 1 litr wody na 30 kg masy ciała. Za średnią uznaje się około 2-2,5 litrów wody dziennie. Zapotrzebowanie na wodę uzależnione jest jednak od naszego wysiłku i aktywności fizycznej. Jeśli czujemy, że zbliża się pragnienie, sięgnijmy po wodę. Jeśli nie przepadamy za jej smakiem, możemy dodać do niej cytrynę lub miętę. Zwłaszcza w lecie takie połączenie świetnie się sprawdzi.

Jak się nawadniać?
Nie musimy drastycznie zwiększać ilości przyjmowanej wody. Warto jednak pracować nad nawykiem bieżącego uzupełniania niedoborów. Utrzymajmy organizm w ciągłym nawodnieniu. W ten sposób komórki pozostaną aktywne i zyskamy właściwą równowagę. Dobrym zwyczajem jest wypicie szklanki wody tuż po przebudzeniu. W ten sposób uzupełnimy braki wody, do których doszło w nocy. Podczas pracy warto mieć blisko butelkę lub szklankę z wodą i sięgać po nią regularnie. Pomoże nam Muszynianka. Ilość wypijanej wody należy zwiększyć, jeśli wykonujemy wysiłek fizyczny lub psychiczny.