Jak dotrzymać noworocznych postanowień?

By 20 stycznia 2023MĘŻCZYŹNI

Większość z nas wraz z początkiem roku planuje wprowadzenie zmian w życiu. Ale czy wiesz, że tylko 8% ludzi potrafi w nich wytrwać? Czy w takim razie jest sens ich wprowadzania i czy możemy jakoś zwiększyć szanse powodzenia?

Nowy rok kojarzy nam się z wdrażaniem zdrowych nawyków. Jest niczym czysta kartka, którą możemy zapełnić. Nic więc dziwnego, że chętniej wtedy myślimy o tym, by zacząć coś nowego. Z drugiej strony, to czas, gdy szybko robi się ciemno i pogoda niekoniecznie sprzyja. Możemy jednak w pewien sposób zwiększyć swoje szanse na powodzenie w zakresie spełnienia postanowień. Jak?

Odpowiednie przygotowanie
Zacznijmy od tego, że warto spisać postanowienia, które chcemy wprowadzić w życie. Dzięki temu będziemy mogli w każdej chwili do nich wrócić. Powinny one cechować się kilkoma rzeczami. Cele, które wyznaczamy, powinny być realistyczne. Jeśli np. chcemy schudnąć, niech liczba kilogramów, które chcemy zrzucić, będzie rozsądna. W przeciwnym razie może skończyć się to niepowodzeniem i zawiedzeniem. Cele powinny być również konkretne, a więc w przypadku schudnięcia, niech będzie to określona liczba kilogramów. Równie istotne jest także osadzenie ich w czasie, a więc np. 6 kilogramów w 3 miesiące. Dodatkowo określmy, w jaki sposób to zrobimy. Czy będzie to ograniczenie jedzenia i chodzenie na siłownię, a może ćwiczenia w zaciszu domowym? Wszystko to przybliży nas do realizacji naszego celu.

Garść motywacji
Warto pamiętać o tym, że mamy różne dni i czasami może nie udać nam się dotrzymać założonych postanowień, nie oznacza to jednak, że nie możemy spróbować od nowa kolejnego dnia i że to koniec. Traktujmy siebie łagodnie, mając na uwadze swoje samopoczucie. Warto ustalić też, co jest dla nas motywacją, np. poprawa zdrowia, lepszy wygląd. Ta świadomość ułatwi nam działanie, gdy dopadnie nas zniechęcenie. Pomoże też podzielenie celu na mniejsze części i kontrolowanie wypełnienia poszczególnych etapów. Jeśli czujemy, że spada nam motywacja, podsumujmy, co już udało nam się osiągnąć i czerpmy z tego siłę.

Poznaj siebie
Znając siebie i swoje mocne i słabe strony, możemy przewidzieć, co przyniesie nam trudność. Jeśli więc wiemy, że rano lubimy pospać, a chcemy wprowadzić ćwiczenia do naszej rutyny, to lepiej postawić na gimnastykę wieczorem. Jeśli lubimy podjadać słodkości, to lepiej nie kupujmy nic słodkiego, zamiast siłować się ze swoją silną wolą. Dodatkowo warto zastanowić się, czy postanowienia, które spisujemy na kartce, naprawdę są tym, czego chcemy. Zdarza się bowiem, że wzorujemy się na innych osoba, co może utrudnić realizację postanowień. Przemyślenie tych kwestii może wpłynąć na nasz sukces.

Zdrowy umiar
Pamiętajmy o tym, by nie brać na siebie za dużo, jeśli w jednym czasie będziemy chcieli schudnąć, nauczyć się języków obcych i lepiej się odżywiać, może to nie wypalić, bo nie starczy nam energii. A to może doprowadzić do frustracji i sprawić, że żadne z naszych postanowień nie zostanie wypełnione z powodu braku sił. Dodatkowo nie zniechęcajmy się, jeśli efekty nie są od razu tak zachwycające, jak zakładaliśmy. Nie porównujmy się z też innymi. A jeśli raz nie pójdziemy na siłownię albo darujemy sobie lekcje nauki języka obcego, to nie koniec. Zawsze można zacząć od nowa.