Ciepłe dni będą sprzyjać spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, właśnie wtedy będziemy szczególnie narażone na atak kleszczy. W jaki sposób możemy się przed nimi ustrzec, aby nie nabawić się chorobami, które przenoszą?

Kilka słów o kleszczach

Kleszcze należą do gromady pajęczaków podgromady roztoczy. Na świecie znajdziemy ponad osiemset gatunków tych zwierząt, w Polsce około dwudziestu, ale tylko kilka z nich jest niebezpiecznych dla człowieka, pośród kleszczy roznoszących choroby znajdują się między innymi kleszcz pospolity oraz tajgowy. Kleszcze spotykamy zazwyczaj na wilgotnych i ciepłych obszarach porośnięty roślinnością do 1,5 metra wysokości. Spotkamy go na pograniczu lasów, łąk, zarośli oraz nad brzegami rzek i jezior. Największe szczyty aktywności kleszczy to późna wiosna i wczesne lato oraz wrzesień. Kleszcze przenoszące drobnoustroje chorobotwórcze zarażają się nimi od drobnych gryzoni na których żerują oraz wolno żyjących ssaków. Kleszcze przenoszą zakażenie na człowieka za pomocą śliny albo wymiocin, które wprowadzają do naszej krwi podczas penetracji skóry.

Chronimy się przed kleszczami

Metodę ochrony przed kleszczami możemy podzielić na nieswoiste i swoiste. Do pierwszych zaliczamy ochronę naszej skóry przed ukąszeniem przez kleszcze, zaś do swoistych zapobieganie poprzez szczepienie. Niestety istnieje tylko jedno szczepienie zapobiegające chorobom odkleszczowym, jest nim odkleszczowe zapalenie mózgu. Podstawową metodą ochrony przed roztoczami jest zabezpieczenie skóry podczas pobytu na terenie, gdzie się ich spodziewamy. Szczelnie osłaniamy ubraniem nasze ciało, zakładając długi rękaw, spodnie, wysokie skarpetki, czapki z daszkiem oraz buty z wysoką cholewką. Jeśli dodatkowo mamy ubrania w jasnym kolorze, będzie nam łatwiej zauważyć jeśli pojawią się insekty. Innym sposobem jest stosowanie środków odstraszających te organizmy, rozpylamy je na ubrania i odsłoniętą skórę. Pamiętajmy o regularnym sprawdzaniu skóry po każdym powrocie z obszaru, gdzie mogą występować. Najchętniej przyczepiają się one do pach, pachwin czy skór za małżowinami usznymi. Pamiętajmy, że kleszcze chętnie atakują rano i popołudniu. Zaleca się również chodzenie środkami ścieżek z dala od przydrożnych traw i krzaków.

Usuwamy kleszcza

Gdy znajdziemy kleszcza, jak najszybciej go usuńmy, im krótszy czas przyssania, tym lepiej, bo możemy uniknąć wprowadzenia chorobotwórczych drobnoustrojów do naszej krwi. Przy usuwaniu kleszcza posługujemy się zwykłą pęsetą lub specjalnie do tego przeznaczonym przyrządem. Kleszcza usuwamy w całości, nie chwytamy i nie ściskamy jego miękkiej części ciała. Chwytamy za twardą nasadę narządów gębowych, które tkwią bezpośrednio przy skórze. Po wyjęciu pasożyta ranę należy przemyć środkiem dezynfekującym, a ręce dokładnie wymyć.