Z faktu, jak ważne jest codzienne picie wody zdajemy sobie sprawę wszyscy, nie inaczej jest również w czasie ciąży.

Organizm dorosłego człowieka składa się w większości z wody, podobnie jest w przypadku płodu. Nic nie nawadnia tak dobrze jak woda, która jest naturalnym napojem i jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. To właśnie ona pozwala komórkom działać prawidłowo, stwarza również właściwe środowisko dla reakcji biochemicznych zachodzących w organizmie. Woda odpowiada też za transport substancji odżywczych i reguluje temperaturę ciała. To ona gasi pragnienie, nawadnia organizm, oczyszcza go i wzmacnia naszą wydolność intelektualną.

Dlaczego woda?

Wiemy jak ważne jest właściwe nawodnienie, ale dlaczego mamy wybrać wodę? Woda nie przyczynia się do próchnicy zębów, obmywa jamę ustną po posiłkach, a z racji tego, że nie zawiera cukru nie powoduje namnażania się bakterii. Zastąpienie słodkich napojów wodą będzie też pozytywnie wpływać na utrzymanie właściwej wagi.

Woda w czasie ciąży?

Odpowiednia ilość wody w organizmie jest niezbędna dla homeostazy obu organizmów, tak mamy jak i nienarodzonego dziecka. Korzystnie wpływa ona na objętość płynu owodniowego. Pomaga oczyścić organizm płodu i matki ze szkodliwych produktów przemiany materii i utrzymać zdrowie płodu. Woda reguluje ciśnienie tętnicze krwi, przyspiesza trawienie oraz dostarcza składników mineralnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania matki i dziecka. Picie wody mineralnej zmniejsza też dolegliwości związane z ciążą, takie jak poranne nudności, wymioty czy zaparcia. Poprawia też nasze samopoczucie. Niedobór wody może objawić się zmęczeniem i zawrotami głowy. Picie wody pozwala też zachować właściwą ilość płynu owodniowego, dzięki czemu rosnące dziecko może wykonywać ruchy i ćwiczyć mięśnie. Prawidłowa objętość płynu owodniowego chroni również dziecko przed urazami i infekcjami. Woda bierze też udział w transporcie składników pokarmowych, co jest szczególnie istotne dla prawidłowego rozwoju naszego dziecka. Pamiętajmy o tym, by mieć przy sobie butelkę wody mineralnej i wyrobić w sobie nawyk, aby po nią sięgać. W przypadku kobiet ciężarnych zaleca się wypijanie około trzech litrów wody w ciągu dnia, uzależnione jest to jednak również od czynników atmosferycznych czy aktywności fizycznej. Nawyk picia wody warto wprowadzić już od najmłodszych lat, warto dawać dziecku dobry przykład, pokażmy mu, że my też pijemy wodę.