Nocne skurcze mięśni

By 2 sierpnia 2018KOBIETY

Bolesne skurcze mięśni, to problem z którym boryka się wiele osób. Bardzo często atakują one w nocy. Jakie są ich przyczyny i w jaki sposób możemy z nimi walczyć?

Skąd się biorą skurcze mięśni?

Do skurczów nóg dochodzi w efekcie silnego skurczu mięśni, które pozostają w tym stanie dłuższy czas. Uczucie dyskomfortu może utrzymywać się nawet po ustąpieniu skurczu, a napady mogą nawracać w ciągu dnia. Przyczyną może być przeciążenie mięśni, odwodnienie, przegrzanie organizmu lub długotrwałe przebywanie w pozycji prowadzącej do ucisku i niedokrwienia mięśnia. Jako powody wymienia się również niedobory makroelementów takich jak potas, magnez i wapń, które biorą udział w procesie skurczu mięśni. Ich niewystarczająca ilość w organizmie może spowodowana być spożywaniem produktów ubogich w te makroskładniki. Nocne bóle nóg mogą być też objawem przewlekłej niewydolności żylnej. Sprzyja jej otyłość, ciąża czy zaparcia. Powodują one wzrost ciśnienia w układzie żylnym i powodują utrudniony odpływ kwi z naczyń krwionośnych.

Jak radzić sobie ze skurczami?

Na ile to możliwe podczas nocnego skurczu powinnyśmy rozciągnąć i rozmasować spięte mięśnie. Aby zapobiec skurczom powinniśmy wzbogacić również naszą dietę w minerały takie jak potas, magnez i wapń. Potas znajdziemy w roślinach strączkowych, pomidorach i bananach. Wapń z kolei dostarczymy organizmowi spożywając przetwory mleczne, jogurty i kefiry. Magnezu dostarczymy organizmowi spożywając pestki dyni, otręby, kakao i orzechy. Każdy z tych składników znajdziemy również w naturalnej wodzie mineralnej Muszynianka. Aby zapobiec skurczom mięśni powinnyśmy również unikać długotrwałego przebywania w jednej pozycji oraz zakładania nogi na nogę podczas siedzenia. Robienie przerw czasie pracy warto poświęcić na spacer. W domu ulgę przynieść może nam odpoczynek z uniesionymi kończynami. Dbajmy również o prawidłową masę ciała, spożywanie posiłków bogatych w błonnik i wysiłek fizyczny. Skurcze mogą być też czasami efektem przetrenowania oraz urazu mięśni, dlatego nigdy nie zapominajmy o rozgrzewce przed treningiem oraz rozciąganiu po treningu.

Jeśli bóle pojawiają się często konieczna może być wizyta u lekarza.