Jak walczyć z kaszlem

By 14 stycznia 2019KOBIETY

Zimą trudno ustrzec się infekcji, a co za tym idzie kaszlu. W jaki sposób możemy sobie z nim poradzić domowymi sposobami?

Kaszel stanowi jeden z elementów mechanizmu obronnego układu oddechowego. Jest on bezwarunkowym odruchem spowodowanym podrażnieniem zakończeń nerwowych znajdujących się w błonie śluzowej w górnych drogach oddechowych. Przy pomocy kaszlu drogi oddechowe są oczyszczane ze śluzu oraz innych zanieczyszczeń. Kaszel może być krótkotrwały i ustępować samodzielnie, może być jednak także uporczywy i męczący i trwać przez wiele tygodni. Kaszel może towarzyszyć zarówno poważniejszym schorzeniom jak astma, alergia czy choroby płuc, jak również infekcjom wirusowym czy bakteryjnym.

Kaszel trwający do trzech tygodni określany jest jako nagły lub ostry. Kaszel ostry często występuje podczas różnego rodzaju infekcji. Kaszel trwający od trzech do ośmiu tygodni nazywamy przewlekającym, a ten dłużej niż osiem tygodni przewlekłym. Kaszel dzielimy również na suchy i mokry. Przy kaszlu suchym odczuwamy nieprzyjemne drapanie w tchawicy i dyskomfort przy oddychaniu, jest on gwałtowny i zazwyczaj występuje w pierwszej fazie infekcji, może nam on jednak towarzyszyć jeszcze długo po przebytej infekcji. Następnie przechodzi w kaszel mokry, podczas którego dochodzi do wykrztuszenia zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny, pomaga on oczyścić płuca. Podstawę leczenia stanowi określenie z jakim kaszlem mamy do czynienia.

Domowe sposoby na kaszel

Domowe sposoby na kaszel pozwolą złagodzić ataki kaszlu oraz ułatwią pozbywanie się tego co zalega w gardle i oskrzelach. Dbajmy o to, by podczas infekcji odpowiednio się nawadniać. Nasz organizm potrzebuje podczas infekcji więcej płynów. Spożywane płyny powinny mieć temperaturę pokojową, może być to herbatka ziołowa lub woda mineralna Muszynianka. Pomieszczenie, w którym przebywamy powinno być także regularnie wietrzone, by zapobiec suchości powietrza. Możemy korzystać też z nawilżacza powietrza. Podobny efekt uzyskamy wieszając na kaloryferze mokre ręczniki. Ulgę w kaszlu przynieść mogą nam inhalacje oraz smarowanie maściami rozgrzewającymi. Warto by para wodna wzbogacona była środkami antybakteryjnymi i przeciwwirusowymi oraz rozrzedzającymi wydzielinę. Ulgę w infekcji może przynieść nam także syrop z cebuli oraz postawienie baniek.

Kolejnym z domowych sposobów jest wypicie mleka z masłem i miodem. Ta mikstura nawilży drogi oddechowe. Podobnie zadziała wypicie wody z cytryną lub zjedzenie czosnku, który ma właściwości odkażające. Na katar pomoże z kolei herbata albo napar z rumianku. W powrocie do zdrowia pomoże nam też sen, dlatego zadbajmy o to, by się wysypiać. Nie zapomnijmy też o przyjmowaniu dużej dawki witaminy C.