Jak dbać o wątrobę?

By 7 listopada 2018KOBIETY

Wątroba to podstawa działania naszego organizmu, właśnie ona usuwa z naszego organizmu toksyny. Jak możemy jej pomóc?

Dbanie o wątrobę to z jednej strony właściwa dieta, z drugiej unikanie czynników, które jej szkodzą.

Wątroba – nasz skarb

Wątroba stanowi magazyn substancji odżywczych, witamin i pierwiastków. To właśnie za jej sprawą spożyte pokarmy zostają przekształcone w istotne dla nas substancje chemiczne takie jak glukoza i aminokwasy. Żółć produkowana w wątrobie z kolei ułatwia wchłanianie tłuszczów oraz witamin, które są rozpuszczane w tłuszczu, dotyczy to między innymi takich witamin jak A,D,E czy K.

Wątroba z jednej strony przetwarza więc składniki odżywcze w substancje lepiej przyswajalne przez komórki ciała, z drugiej odtruwa organizm z substancji toksycznych, pochodzących z pożywienia lub odpadów przemiany materii. Produkuje też żółć niezbędną do trawienia oraz heparynę, która reguluje krzepliwość krwi, jak również niektóre białka. Gromadzi też m.in. glikogen, który stanowi paliwo zapasowe ustroju.

Jak zadbać o wątrobę?

Jednym z popularnych schorzeń jest niealkoholowe stłuszczenie wątroby, choroba spowodowana jest zazwyczaj dietą z dużą zawartością tłuszczu, siedzącym trybem życia oraz brakiem wysiłku fizycznego. W końcowym etapie tej choroby może dojść do niewydolności wątroby. W celu wspomożenia wątroby należy stosować zróżnicowaną dietę, posiłki powinny być niezbyt obfite oraz regularne. Unikajmy przejadania się oraz spożywania przetworzonej żywności.  Zaleca się spożywanie produktów bogatych w białko takich jak mięso, drób, ryby, fasola, groszek, soczewica. W diecie należy uwzględnić również dużą ilość owoców i warzyw, zwłaszcza pomarańczowych, żółtych, czerwonych i zielonych takich jak mango, oliwki, kiwki, szparagi, szpinak, papryka, pomidory czy cytrusy. Niech warzywa, które spożywamy będą świeże lub gotowane na parze, dzięki temu zachowają najwięcej właściwości odżywczych. Nie zapominajmy też o piciu dużej ilości wody, która pozwala oczyszczać nasz organizm. Na ile to możliwe spożywajmy tłuszcze roślinne, które są łatwiej trawione przez wątrobę. Wątrobę obciąża też jedzenie w pośpiechu i połykanie dużych kęsów. Dostarczaj wątrobie warzyw, które zawierają witaminy z grupy B. Są one ważne dla prawidłowej przemiany materii, znajdziemy w nich również błonnik, który usprawnia trawienie. Aby zwiększyć lekkostrawność dań dodajmy przyprawy takie jak majeranek, jałowiec, tymianek czy mięta.

Jeśli wyjeżdżamy za granicę do krajów egzotycznych należy rozważyć wykonanie szczepienia ochronnego. Należy uważać również podczas zabiegów kosmetycznych czy kolczykowania, niesterylne narzędzia mogą wiązać się z wirusowym zapaleniem typu C i B.

Wątroba posiada co prawda zdolności regeneracyjne, jednak zbyt duże uszkodzenia oraz nieustanne ich powiększanie, może prowadzić do zaburzeń w obszarze regeneracji wątroby. Jeśli chcemy sprawdzić, jak miewa się nasza wątroba możemy wykonać badania krwi, nazywane próbami wątrobowymi.