Dlaczego nie warto odchudzać się na szybko?

By 22 lipca 2019KOBIETY

Okres letnio-wakacyjny to czas, gdy okazji do zaprezentowania ciała nie brakuje. Właśnie ten fakt mobilizuje wiele osób do tego, by zrzucić zbędne kilogramy. Jednak czy szybkie odchudzanie jest wskazane? 

Myśląc o odchudzaniu przychodzi nam do głowy dieta. Mogłoby się wydawać, że wiąże się ona wyłącznie z samymi korzyściami. Jednak, nastawienie na zgubienie kilogramów jak najszybciej,  może być niekorzystne dla zdrowia. Większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że efekty są skutkiem regularnej pracy, która pozwoli na unormowanie masy ciała, bez szybkiego spadku wagi czy jej wahań. Niestety, okresowe diety, które mają za zadanie  obniżyć wagę naszego ciała, mogą prowadzić do nadwagi i otyłości. O ile więc ekspresowe odchudzanie jest możliwe, to wiąże się ono z kilkoma problemami.

Szybka utrata kilogramów powiązana jest zazwyczaj z restrykcyjnymi dietami, głodówkami czy postem. Z racji niskiej kaloryczności możemy mieć mniejszą ochotę na aktywność fizyczną. Mała ilość ruchu sprawia z kolei, że redukcji ulegają mięśnie, spowalnia też przemiana materii. Bez wprowadzenia zdrowych nawyków, zakończenie diety kończy się powrotem do dotychczasowego jadłospisu i nadmiernej masy ciała, albo kontynuowaniem tego menu, które nie zaspokaja naszych potrzeb. Dlatego, jeśli problem nadwagi towarzyszy nam od lat, to skupmy się na wyrabianiu dobrych nawyków, ułóżmy też plan żywieniowy, który będzie zaspokajał głód, ale będzie też w miarę przystępny na co dzień. Warto znaleźć aktywność fizyczną, która będzie nam sprawiała przyjemność i którą łatwo umieścimy w planie dnia, a dodatkowo świetnie wpasuje się w nowe nawyki. Zdrowe odchudzanie powinno opierać się na zaplanowanych działaniach,  wprowadzeniu właściwych nawyków żywieniowych, pośród których znaleźć powinna się również odpowiednia ilość płynów i ćwiczenia fizyczne. Sięgajmy po Muszyniankę, która uzupełni też niedobory składników mineralnych.