Właściwe nawadnianie dziecka latem

By 27 czerwca 2018DZIECKO

O odpowiednie nawodnienie swojego dziecka powinniśmy dbać każdego dnia, niezależnie od pory roku. Jest to szczególnie istotne latem, gdy wysokie temperatury sprzyjają szybszej utracie wody z organizmu. Dzięki właściwemu nawodnieniu zapobiegamy przegrzaniu dziecka oraz chronimy go między innymi przed udarem słonecznym.

Nawyk regularnego picia wody powinniśmy wyrabiać w naszych pociechach od małego. Dzięki nam powinno systematycznie sięgać po wodę każdego dnia. Warto przemyśleć wybór takiej, która ma wysoką zawartość składników mineralnych. Muszynianka dostarczy organizmowi cennych substancji.

Jeśli dziecko nie ma jeszcze nawyku regularnego uzupełniania płynów i nie komunikuje, że chce się napić, warto je zapytać. Urozmaicenie mogą stanowić herbatki oraz rozcieńczone soki owocowe, jednak niezbyt często, ponieważ zawierają one cukier, który wiąże wodę w organizmie. Przez to utrudnia jej wydalanie i ochładzanie ciała. Do wody mineralnej śmiało możemy dodać również miętę, pokrojone owoce, a całość podać w kolorowej szklance, dzięki czemu dziecko chętniej będzie chciało pić wodę.

Ile wody powinno pić Twoje dziecko?

Przyjmuje się, że dzieci powinny wypijać około 4-6 szklanek płynów. Zapotrzebowanie na nie wzrasta w przypadku upałów oraz wzrostu aktywności fizycznej. Woda powinna być podawana również do posiłków, jak i pomiędzy nimi. Niech dziecko ma stały dostęp do niej, dzięki czemu chętniej będzie piło. Natomiast, gdy wychodzi z domu, warto zaopatrzyć je w butelkę z wodą lub bidon.

Dlaczego nawodnienie jest tak ważne?

Woda stanowi istotny składnik pokarmowy, nośnik składników odżywczych, ale i rozpuszczalnik dla wielu substancji lub witamin. Wraz z wiekiem zmienia się jej ilość w organizmie człowieka. Najwięcej jest jej w organizmie noworodka i niemowlęcia. Odpowiednie nawodnienie stanowi warunek prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. W przypadku odwodnienia zostają zaburzone czynności metaboliczne, co może skutkować powstawaniem kamieni nerkowych, zaparciami czy bólami głowy.