Właściwe nawadnianie dziecka latem

By 27 czerwca 2018DZIECKO

O odpowiednie nawodnienie swojego dziecka powinniśmy dbać każdego dnia, niezależnie od pory roku. Jest to jednak szczególnie istotne zwłaszcza latem, gdy wysokie temperatury sprzyjają szybszej utracie wody z organizmu. Dzięki właściwemu nawodnieniu zapobiegamy przegrzaniu dziecka oraz chronimy go między innymi przed udarem słonecznym.

Nawyk regularnego picia wody powinniśmy wyrabiać w dziecku od małego. Dzięki nam powinno systematycznie sięgać po wodę podczas całego dnia. Warto przemyśleć wybór wody o wysokiej zawartości składników mineralnych, Muszynianka dostarczy organizmowi cennych substancji. Jeśli dziecko nie ma jeszcze nawyku regularnego picia wody i nie komunikuje, że chce się napić, warto je zapytać. Urozmaicenie mogą stanowić herbatki oraz rozcieńczone soki owocowe, jednak niezbyt często, ponieważ zawierają one cukier, który wiąże wodę w organizmie, przez co utrudnia jej wydalanie i ochładzanie ciała. Do wody mineralnej śmiało możemy dodać również miętę, pokrojone owoce i kolorową słomkę, dzięki czemu dziecko chętniej będzie chciało pić wodę.

Ile wody powinno pić Twoje dziecko?

Przyjmuje się, że dzieci powinny wypijać około 4-6 szklanek płynów. Zapotrzebowanie na płyny wzrasta w przypadku upałów oraz wzrostu aktywności fizycznej. Woda powinna być podawana dziecku również pomiędzy posiłkami i do posiłków. Niech dziecko ma stały dostęp do wody, dzięki czemu chętniej będzie je piło. Gdy dziecko wychodzi z domu warto zaopatrzyć je w butelkę z wodą lub bidon.
Dlaczego właściwe nawodnienie jest tak ważne?

Woda stanowi istotny składnik pokarmowy, nośnik składników odżywczych, ale i rozpuszczalnik dla wielu substancji. Wraz z wiekiem zmienia się ilość wody w organizmie człowieka, najwięcej jest w niej organizmie noworodka i niemowlęcia. Odpowiednie nawodnienie stanowi warunek prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. W przypadku odwodnienia zostają zaburzone czynności metaboliczne, co może skutkować powstawaniem kamieni nerkowych, zaparciami czy bólami głowy.