Wiosenne zapotrzebowanie dziecka na wodę

By 19 kwietnia 2019DZIECKO

Nadeszła długo wyczekiwana wiosna. Cieplejsze dni coraz bardziej zachęcają do rodzinnych spacerów. To czas, w którym dziecko zdejmuje grubą kurtkę i budzi tłumioną przez zimę energię. Mimo to, szaleństwa na placu zabaw wymagają wyjątkowej ochrony, a dziecięcy organizm dodatkowej szklanki wody.

Wiosna to pora przełomowa. Podobnie do jesieni, jest czasem wzmożonych infekcji. Wszystko przez specyficzny sposób odżywiania się i nagromadzone tłuszcze, właściwe dla okresu zimowego. Aura wiosenna zmusza nas do oczyszczenia organizmu po tak trudnym czasie i rozpoczęcia prawidłowej diety, która przyczyni się do jego wzmocnienia i zapobiegnie zarażeniom. To wyzwanie zarówno dla dorosłego człowieka, a co dopiero dla rozwijającego się organizmu Twojego dziecka, który na początku jest bardzo osłabiony, jak i podatny na infekcje, bakterie oraz wirusy. Dlatego wymaga szczególnej troski, odpowiedniego odżywiania i, często pomijanego, właściwego nawadniania.

Wodna podstawa dobrej diety

Woda to podstawowy składnik codziennej dziecięcej diety. Bardzo często bywa bagatelizowany, ponieważ rodzice skupiają się głównie na dostarczeniu organizmowi swojej pociechy witamin i białka. A przecież przyjmowanie płynów wiąże się z utrzymaniem prawidłowego nawodnienia organizmu i jego właściwej pracy. Odpowiednia ilość wody to usprawnione działanie mózgu, zdolność wykonywania działań matematycznych i dodatkowa energia do zabawy. Analogicznie w sytuacji odwodnienia — dziecko może być apatyczne i często odczuwać zmęczenie. To także gorsze wyniki w nauce, wynikające z problemów z koncentracją.

Jak nawadniać? Raczej często, a przede wszystkim regularnie i z użyciem najlepszej jakości płynami. Dla młodego organizmu właściwa będzie woda. Dobrym przykładem jest naturalna woda mineralna, Muszynianka, która jest bogata w minerały niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka. Zawarty w niej magnez wpływa na odpowiednie działanie organizmu. Wapń stanowi podstawowy budulec kości, szczególnie potrzebny w okresie dojrzewania i szybkiego wzrostu. Potas jest istotny w przewodnictwie bodźców nerwowych oraz skurczu mięśni szkieletowych. Natomiast żelazo chroni przed anemią. Pamiętaj, że substancje odżywcze najlepiej przyswajalne są właśnie w postaci wody.

Jaka ilość jest właściwa?

Często zadajemy sobie pytanie, jak dużo wody podawać dziecku i nie znajdujemy na nie jednoznacznej odpowiedzi. To dlatego, że zapotrzebowanie na płyny jest zależne od masy ciała naszej pociechy i to stanowi główny wyznacznik.
Oprócz tego mogą pojawiać się dodatkowe czynniki, takie jak biegunka, wymioty czy gorączka, a także procesy intensywnego pocenia się. Wtedy konieczne jest systematyczne uzupełnianie płynów w większej ilości. Wiosenna aura sprzyja częstym zabawom na placu zabaw czy niedzielnym wędrówkom, nie zapomnij, by mieć zawsze pod ręką butelkę wody.