Uważaj na dziecięce przegrzanie

By 28 czerwca 2022DZIECKO

Gdy temperatury sięgają zenitu, gorąco jest nie tylko dorosłym, ale i naszym pociechom. Należy wtedy uważać na przegrzanie dzieci. Dlatego warto wiedzieć, jakie są jego objawy i jak możemy mu zapobiec.

Czym jest przegrzanie?
Przegrzanie organizmu to inaczej hipertermia. Jest to stan, gdy temperatura ciała wzrasta powyżej normy. Wszystko przez nagromadzone w organizmie ciepło. Zaburza to naturalne procesy termoregulacyjne. Spowodować mogą je zarówno czynniki zewnętrzne, jak upał czy gorąca kąpiel, jak i wewnętrzne, np. zaburzenia procesu oddawania ciepła. Przy czym im dziecko młodsze, tym skutki wysokiej temperatury mogą być groźniejsze. A to dlatego, że organizm dziecka nie potrafi płynnie regulować temperatury ciała. Szczególnie wrażliwe na przegrzanie są dzieci, które nie ukończyły 12 miesiąca życia. Dlatego należy uważać na bezpośrednie przebywanie na słońcu z małym dzieckiem. Do przegrzania nie dochodzi od razu, jest to proces stopniowy, warto jednak być uważnym i reagować w przypadku zauważenia jakichkolwiek objawów.

Jakie są objawy przegrzania?
Płaczliwość, rozdrażnienie, senność, apatyczność to niektóre z objawów przegrzania. Mogą do nich dojść także: zaczerwieniona skóra twarzy, stan podgorączkowy czy potówki. Jeśli zauważyliśmy, że dziecko wykazuje któryś ze wspomnianych objawów, wtedy koniecznie należy sprawdzić temperaturę jego ciała. Dotknijmy dłonią karku dziecka. Jeśli jest ciepły i mokry, to znaczy, że maluchowi jest za ciepło. Koniecznie przenieśmy go wtedy do cienia oraz rozbierzmy. Pomóc może też przemycie skóry wilgotnym ręcznikiem, podawajmy mu też płyny w letniej temperaturze. Niech maluch pije małymi porcjami. Jeśli zauważymy, że dziecko ma szybki oddech i tętno oraz suchą skórę, konieczne może być wezwanie pogotowia. Niekiedy przegrzanie dziecka może prowadzić nawet do wymiotów czy biegunki.

Jak zapobiegać przegrzaniu?
Przede wszystkim zachowajmy zdrowy rozsądek. Podczas upałów korzystajmy ze słońca z rana i wieczorem. Dostosujmy ubiór dziecka do panującej pogody i zadbajmy o regularne podawanie mu płynów. Co ułatwi jego organizmowi termoregulację. Pamiętajmy, że w czasie upałów organizm traci wodę oraz minerały, dlatego warto trzymać Muszyniankę pod ręką. Nie zapominajmy też o nakryciu głowy.