Udar słoneczny u dziecka – przyczyny, objawy i pierwsza pomoc

By 5 lipca 2018DZIECKO

Wysoka temperatura oraz działanie promieni słonecznych mogą doprowadzić do przegrzania organizmu i w rezultacie udaru słonecznego. Co zrobić, jeśli podejrzewamy, że nasze dziecko ma udar?

Czym jest udar słoneczny?

Udar cieplny jest efektem przegrzania organizmu, spowodowanego nadmiernym napływem ciepła z zewnątrz do organizmu dziecka, przy utrudnionym oddawaniu jego nadmiaru do otoczenia. Jednym z rodzajów udaru cieplnego jest udar słoneczny, czyli przegrzanie organizmu w wyniku silnego nasłonecznienia, zwłaszcza bezpośredniego nasłonecznienia głowy i karku. Miejscowe działanie promieni słonecznych prowadzi do przekrwienia opon mózgowych i mózgu. Występuje on bardzo często u dzieci ponieważ mechanizmy termoregulacji nie działają u nich tak sprawnie, szybciej dochodzi więc do rozregulowania cieplnego organizmu. W momencie przegrzania organizmu dziecka temperatura ciała może sięgnąć nawet 42 stopni Celsjusza.

Objawy udaru słonecznego

Jednym z objawów udaru słonecznego jest gorączka, inne to bóle głowy, zaczerwienienie skóry, nudności i wymioty, dreszcze, biegunka, przyspieszony oddech, wysokie ciśnienie krwi, skąpomocz lub zahamowanie oddawania moczu, oraz zwiotczenie mięśni.

Jak radzić sobie z udarem słonecznym?

Jeśli występują wcześniej wspomniane objawy, reaguj szybko, koniecznie wezwij karetkę. Zapewnijmy maluchowi komfort do czasu przybycia pogotowia. Przenieśmy dziecko w chłodne, zaciemnione miejsce, jeśli dziecko ma ciepłe ubranie zdejmij je, jeśli jego twarz jest zaczerwieniona ułóż je w pozycji półsiedzącej, jeśli blada to wtedy niech głowa malucha znajduje się niżej niż tułów. Namocz ręcznik, w chłodnej wodzie i stopniowo schładzaj ciało dziecka. Rób to jednak z wyczuciem, aby dziecko nie dostało szoku termicznego. Jeśli maluch nie ma problemów z przełykaniem stopniowo podajemy wodę.

Jak zapobiec udarowi?

Udar powstaje wskutek dużej ekspozycji na słońce, promienie słoneczne w zetknięciu ze skórą głowy i karku mogą doprowadzić do przekrwienia opon mózgowych. Dlatego koniecznie zakładajmy dziecku czapeczkę i chustkę na głowę. W lecie niemowląt nie musimy ubierać cieplej niż dorosłych, ubrania powinny być wykonane z naturalnych, przewiewnych materiałów. Unikajmy stałej ekspozycji na słońce szczególnie w okolicach południa, na spacer wybierzmy się najlepiej przed 11 lub po 16. Zawsze smarujmy też ciało dziecka kremem z filtrem przeciwsłonecznym. Pamiętajmy też o stałym nawodnieniu dziecka, butelka z wodą mineralną powinna znajdować się w jego zasięgu.

Na letnie upały poleca się Muszynianka.