Sposoby na kaszel

By 23 listopada 2018DZIECKO

Kaszel może dać się dziecku mocno we znaki. Może utrudniać oddychanie albo zaburza dziecięcy sen. W jaki sposób możemy pomóc dziecku? 

Gdy dziecko pokaszluje zdarza nam się lekceważyć te objawy, jako coś mało istotnego. Tymczasem może być on spowodowany potrzebą doraźnego oczyszczenia dróg oddechowych, albo chwilowym ich podrażnieniem. Oczywiście nie każdy kaszel jest zwiastunem choroby, czasami śluzówki oskrzeli reagują w taki sposób na kurz czy drażniący element jedzenia. Problem zaczyna się jednak, gdy kaszel się powtarza, albo towarzyszą mu dodatkowe objawy. Wtedy warto zadać sobie pytanie czy nie jest to wstęp do czegoś poważniejszego.

Kaszel to nieodłączny towarzysz przeziębienia i grypy. Choroby te jednak różnią się od siebie. W przypadku przeziębienia mamy do czynienia z dolegliwościami, które narastają stopniowo, grypa zaś zazwyczaj uderza znienacka i szybko. Jeśli chcemy zlikwidować kaszel, należałoby się w pierwszej kolejności zastanowić nad tym, z jakim kaszlem mamy do czynienia. Czasami trudno odróżnić jeden od drugiego, a wiedzy tej potrzebujemy, aby możliwie najskuteczniej go leczyć. Kaszel może mieć postać suchą lub mokrą, przeważnie jeden jest następstwem drugiego, w czasie zakażenia z reguły najpierw mamy do czynienia z kaszlem suchym, a w dalszym stadium choroby z mokrym.

W przypadku kaszlu suchego brakuje odkrztuszania wydzieliny. Chory ma też uczucie drażnienia w okolicach tchawicy, które wywołuje trudne do opanowania napady duszącego kaszlu albo uporczywe pokasływanie i chrząkanie. Suchy kaszel bardzo często budzi też w nocy. Zazwyczaj pojawia się na początkowym etapie infekcji, może stanowić też jeden z objawów astmy lub alergii. Kaszel mokry pojawia się w drugiej fazie infekcji, charakteryzuje go odkrztuszanie wydzieliny, która zalega w naszych drogach oddechowych. Jest on bardziej kontrolowany niż kaszel suchy i mniej gwałtowny, pojawia zwłaszcza rankiem, gdy odkrztuszamy zalegającą po nocy wydzielinę. W taki sposób organizm próbuje pozbyć się zalegającej flegmy. Mokry kaszel będzie utrzymywał się dopóki drogi oddechowe nie zostaną zupełnie oczyszczone.

Jak możemy radzić sobie z kaszlem?

Jeśli dziecko męczy suchy kaszel warto podawać mu duże ilości płynów, pomogą zarówno ciepłe płyny jak herbata z sokiem malinowym i miodem, jak i Muszynianka z cytryną. Rozwiązaniem są również inhalacje i wdychanie pary wodnej, zwłaszcza z dodatkiem olejków eterycznych. Pomagają one udrożnić drogi oddechowe i walczyć z infekcjami. Olejki eteryczne kupimy w każdej aptece. Szczególnie wskazany jest olejek tymiankowy, sosnowy, eukaliptusowy czy z drzewa herbacianego. Działanie powlekające mają też tabletki zawierające takie zioła jak porost islandzki, prawoślaz czy wyciąg sosnowy. Łagodzą one odruch kaszlowy. Pomóc może też syrop z cebuli i czosnku, który działa na objawy przeziębienia i na kaszel. Wystarczy obrać cebulę, pokroić ją, zamknąć w słoiku i czekać aż puści soki. Po kilku godzinach mamy gotowy syrop, wystarczy dodać do niego trzy ząbki czosnku i cukier lub miód. Dbajmy też o to, by pomieszczenie, w którym przebywa dziecko nie było suche, regularnie wietrzmy pomieszczenie, możemy też zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza. Pomogą też poduszki położone pod głową w ten sposób zmniejszymy spływanie z nosa śluzu na tylną ścianę gardła, ułatwi to też odkrztuszanie. W przypadku kaszlu mokrego warto zaopatrzyć się też w syropy i środki, które ułatwią odrywanie się zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny. Przed użyciem nie zapomnijmy o zapoznaniu się z ulotką, na której znajdziemy między innymi informacje dotyczące wieku dziecka.