Rozwój dziecka w pierwszych trzech miesiącach życia

By 4 kwietnia 2018DZIECKO

Okres prenatalny to intensywny rozwój płodu, dziecko rozwija się jednak równie intensywnie po porodzie. Przyjrzymy się bliżej trzem pierwszym miesiącom życia malucha, kiedy to z noworodka przekształca się w niemowlę.

Pierwszy miesiąc

Pierwszy miesiąc życia nie jest okresem drastycznych zmian. Zazwyczaj dziecko potrafi podnieść na chwilę głowę, w pozycji na brzuszku, kiedy leży na płaskim podłożu. Noworodki potrafią też zatrzymać wzrok na czyjejś twarzy i powoli rozpoznają je. Pierwszy miesiąc to także czas pierwszych dziecięcych uśmiechów, choć nieświadomych. Maluch coraz częściej otwiera też piąstki i przez chwilę może trzymać zabawkę. Po ukończeniu pierwszego miesiąca dziecko może reagować na dźwięk dzwonka albo wydawać krótkie, gardłowe dźwięki zwane głużeniem. W tym czasie kształtuje się też głowa malucha, znikają z niej obrzęki oraz zaczerwienienia. Dziecko reaguje też na bodźce i cieszą go kolorowe zabawki.

Drugi miesiąc

Drugi miesiąc to dalszy okres rozwoju fizycznego i psychicznego. Maluch będzie stawał się coraz bardziej aktywny i coraz chętniej będzie poznawał świat wokół niego. W drugim miesiącu następuje wyostrzenie zmysłu słuchu i wzroku. Dziecko coraz lepiej reaguje na obecność rodziców i próbuje naśladować reakcje osób, które obserwuje. Niemowlę coraz łatwiej rozpoznaje głosy bliskich, niekiedy odwraca nawet w ich stronę głowę. Pojawiają się regularne pory zasypiania i dłuższe drzemki. W tym czasie warto zacząć śpiewać dziecku kołysanki i jeszcze więcej mówić do niego.

Trzeci miesiąc

Trzymiesięczny maluch jeszcze lepiej kontaktuje się z otoczeniem. Wykazuje też większe zainteresowanie tym, co się wokół niego dzieje. Dziecko może też mniej płakać, za to chętniej gaworzy i krzyczy, chcąc zwrócić na siebie uwagę. Zmniejsza się też częstotliwość ulewań. Gdy nasze dziecko skończy trzeci miesiąc może spontanicznie się uśmiechać i głośno się śmiać. Dokonywać przewrotów z pleców na bok, wyciągać ręce w kierunku przedmiotów oraz je chwytać jeśli są lekkie. W tym czasie dziecko wkłada też piąstkę do buzi i intensywnie się ślini. Unosi także główkę leżąc na brzuszku.

Pamiętajmy, rozwój dziecka przebiega w indywidualnym tempie, więc nie załamujmy rąk. Dziecko wszystkiego nauczy się czasem. Możemy je odpowiednio stymulować jeśli chcemy przyspieszyć jego rozwój.