Niedobór magnezu u dziecka

By 4 stycznia 2021DZIECKO

Magnez to pierwiastek, który niezbędny jest, by młody organizm rozwijał się prawidłowo. Jego niedobór może prowadzić do problemów z koncentracją i zapamiętywaniem, a także może powodować niepokój i zaburzenia rytmu serca. Dlatego tak ważne jest, by znalazł się w diecie każdego dziecka.

Magnez w szczególności ważny jest w diecie dziecka, ponieważ one  szybko rosną, a pierwiastek ten bierze udział w bardzo wielu reakcjach biochemicznych. Kiedy w organizmie dorastającego dziecka brakuje magnezu, brakuje również  substancji, która wyzwala wszelkie procesy. Prowadzi to do tego, że zachodzą one w bardzo ograniczonym zakresie lub nie zachodzą w ogóle, a to może wpływać na  zaburzenia rozwoju dziecka. Należy pamiętać, że magnez jest jednym z najważniejszych pierwiastków warunkujących prawidłowy rozwój dziecka.

Do jego najważniejszych zadań należy:

  • Zwiększa odporność na stres
  • Pośrednio wpływa na prawidłową mineralizację kości
  • Zapewnia właściwą komunikację między komórkami nerwowymi, co ma wpływ na procesy myślowe – łatwiej zapamiętujemy i szybciej się uczymy
  • Bierze udział w syntezie witaminy D

Jakie są przyczyny niedoboru magnezu?

Niedobór magnezu może pojawiać się zarówno u chłopców, jak i u dziewcząt. Jego przyczyną w głównej mierze jest zły sposób odżywiania, który polega na spożywaniu albo zbyt małej ilości produktów zawierających ten pierwiastek, albo zbyt wielu składników, które mają wpływ na zaburzenie jego wchłaniania. Dlatego tak ważne jest, by dieta dziecka, była bogata w produkty zawierające magnez. Ten pierwiastek znajdziemy również w Muszyniance, która zawiera 131.7 mg Mg/l.

Jak objawia się niedobór magnezu?

Brak magnezu u dziecka objawia się przede wszystkim trudnościami z koncentracją oraz nerwowością. Maluch jest rozdrażniony, często płacze i łatwo wyprowadzić go z równowagi. Miewa także problemy z zasypianiem, jest zmęczony, jednak nie może zasnąć, ponieważ  jest ciągle pobudzony.

Często dochodzi do fizycznego osłabienia, mrowienia w kończynach i bólu głowy. Rodzice, którzy podejrzewają, że ich dziecko może borykać się z niedoborem magnezu, natychmiast powinni skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu i wykonać zalecane badania.