Jakie zagrożenia czekają na dziecko w czasie zabawy na placu zabaw?

By 20 maja 2019DZIECKO

Przyszła wiosna, a co za tym idzie, nadszedł czas aktywności na zewnątrz. Wydaje się, że plac zabaw to w pełni bezpieczne miejsce dla naszego dziecka, tymczasem jest inaczej. Oto kilka kwestii, na które powinniśmy zwrócić uwagę.

O zaletach przebywania na świeżym powietrzu można by pisać wiele, w głównej mierze chodzi o słońce i witaminę D, która wytwarza się pod jego wpływem. Z drugiej strony, jak mówi stare porzekadło — ruch to zdrowie. Dlatego nie dziwi to, że jeśli tylko pogoda na to pozwala, chętnie wychodzimy na plac zabaw wraz z naszym dzieckiem. Mimo rygorystycznych norm, które określają, jakie sprzęty mogą być dopuszczone do użytku na placach zabaw, czy w jaki sposób powinny być one zabezpieczane i konserwowane, zachowajmy ostrożność.

Przygotowania do spaceru

Przed udaniem się na plac zabaw odpowiednio się przygotujmy. Po pierwsze zabezpieczmy nasze dziecko przed atakiem owadów, korzystając ze specjalnych preparatów. Zadbajmy też o właściwy ubiór. Ubranie powinno być wygodne, grunt, by nie krępowało ruchów. Jednak nie za luźne, żeby dziecko się o coś nie zahaczyło. Postawmy na zabudowane buty, z podeszwą, która zapobiegnie ślizganiu się. Co jakiś czas sprawdzajmy, czy są one dobrze zawiązane. Nie zapomnijmy o czapce na głowę. Zabierzmy ze sobą plecak lub torbę, do której włożymy wodę, krem z filtrem, żel antybakteryjny, mokre chusteczki, plastry i przekąski. Regularnie podawajmy dziecku naturalną wodę mineralną Muszyniankę, która odpowiednio je nawodni. Dziecko nie powinno jednak pić ani jeść w ruchu. Niech na chwilę przysiądzie na ławce. Jeśli jest to okres letni, to nie wychodźmy w samo południe, gdy temperatura jest najwyższa. Wtedy lepiej zostać w domu, upał jest niebezpieczny dla najmłodszych, poczekajmy do 15.

Na placu zabaw

Przed przystąpieniem do zabawy wraz z dzieckiem sprawdźmy kondycję sprzętów znajdujących się na placu zabaw. Jeśli któryś z nich jest w kiepskim stanie technicznym, niech dziecko z niego nie korzysta. Sprawdźmy też, czy na terenie placu zabaw nie znajdują się zardzewiałe przedmioty o ostrych krawędziach, czy szorstkich powierzchniach. Rozejrzyjmy się również czy wokoło nie ma roślinności, która może pokłóć nasze dziecko, albo psich lub kocich odchodów. Zwłaszcza jeśli plac zabaw nie jest ogrodzony, albo bramka nie jest zamykana. Podobnie jest w przypadku potłuczonego szkła i śmieci. Dlatego miejmy to wszystko na uwadze. Po przejrzeniu placu ustawmy się w miejscu, gdzie będziemy mieli dziecko na oku.