Jak wesprzeć dziecko przed egzaminem?

By 10 marca 2019DZIECKO

Egzaminy są dla naszego dziecka stresującym czasem, jak możemy mu pomóc?

Zachowaj dystans

Po pierwsze pamiętaj, że to twoje dziecko zdaje egzamin nie Ty, dlatego zachowaj spokój. W tym czasie powinniśmy być wsparciem dla dziecka, a nie dodatkowo go obciążać. Dodajmy mu otuchy, rozmawiajmy z nim, wspierajmy go dobrym słowem. Możemy też pomóc dziecku w nauce przepytując je i wspólnie porządkując materiał. Niech dziecko ma również świadomość, że bez względu na wyniki jesteśmy po jego stronie.

Pilnuj diety

Przyswajanie kolejnych partii materiału może być bardzo męczące, jeśli dodamy do tego jeszcze stres, wtedy zdajemy sobie sprawę z tego jak ważne jest dostarczenie do organizmu właściwych składników odżywczych. Niektóre z produktów wspomagają koncentrację oraz zdolność zapamiętywania. Są to między innymi gorzka czekolada i orzechy laskowe. Owoce takie jak banany i brzoskwinie, wspierają układ nerwowy, dodadzą energii i świetne sprawdzą się jako przekąska w trakcie dnia. W diecie dziecka nie powinno zabraknąć węglowodanów złożonych, które odżywią mózg, są to zwłaszcza przetwory zbożowe, pieczywo pełnoziarniste, kasze, ryż, ziemniaki i makaron. Kolejne wartościowe składniki to kwasy omega-3, które są budulcem mózgu i błon komórkowych. Znajdziemy je w rybach morskich czy oleju rzepakowym. Witaminy z grupy B z kolei zapobiegają roztargnieniu i koją nerwy. Magnez wzmacnia pamięć i koncentrację oraz koi nerwy. Możemy znaleźć go w bananach, dyni, migdałach i orzechach. Nie zapominajmy też o odpowiednim nawodnieniu, warto by Muszynianka znajdowała się w zasięgu wzroku dziecka podczas nauki. Nawodni ona organizm i wspomoże koncentrację. Odwodnienie może skutkować bólami głowy i zmęczeniem. Pamiętajmy też o regularnych posiłkach dziecka. Zwłaszcza w okresie intensywnej nauki przydadzą mu się dostarczane regularnie składniki odżywcze.

Odpoczynek

Egzaminy stanowią wyzwanie dla układu nerwowego, w końcu długa nauka pochłania sporo energii. Dlatego niech dziecko nie zapomni o przerwach, które pozwolą mu na regenerację. Kluczowy jest także sen. Materiał do nauki powinien zostać podzielony w miarę równomiernie, tak by dziecko znalazło czas na krótkie przerwy oraz poszło spać o odpowiedniej porze. W ramach przerwy dziecko może na przykład pójść na basen, spacer czy pojeździć na rowerze. Sport pozwoli odpocząć zarówno ciału jak i umysłowi, zapewni też lepsze wyniki.