Jak zapobiegać odwodnieniu u dzieci?

By 27 sierpnia 2022DZIECKO

Odwodnienie może mieć wiele przyczyn. Wśród nich znajdują się: wysokie temperatury, biegunka, wymioty i bardzo popularne zapominanie o regularnym piciu wody. W jaki sposób możemy mu przeciwdziałać i jak postępować, gdy już wystąpi?

O odwodnieniu słów kilka
Biegunka i wymioty, a także nadmierne pocenie się, sprawiają, że spada ilość wody w organizmie. Jeśli dziecko traci więcej płynów, niż przyjmuje, może dojść do zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Jej utrzymanie jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dzieci mają mniejszą masę ciała, dlatego mocniej reagują na odwodnienie. W przypadku biegunki i wymiotów należy na bieżąco uzupełniać płyny. Z pomocą mogą przyjść nam również środki zawierające elektrolity. Jednak jeśli wymioty i biegunka mimo upływu czasu nie mijają, wtedy należy udać się do lekarza.

Jak sprawdzić, czy dziecko jest odwodnione?
Jednym ze sposobów sprawdzania, czy dziecko jest odwodnione, jest uciskanie jego paznokcia. To, jak szybko wróci on do prawidłowego ukrwienia, może pokazać nam stopień odwodnienia. Na odwodnienie wskazywać mogą również zapadnięte oczy, suchy język i usta oraz kłopoty z mówieniem. Gdy tylko zauważymy, że u malucha pojawiają się wspomniane symptomy, należy jak najszybciej go napoić. A jeśli widzimy, że jego stan jest poważny, udać się do lekarza. Aby temu zapobiec, trzeba zwracać uwagę na to, ile płynów nasze dziecko wypija przez cały dzień. Warto pamiętać, że woda znajduje się także w zupie i owocach. Dlatego należy podawać je dziecku w czasie upalnych dni. Wszelkie dziecięce aktywności w czasie upalnych dni planujmy o poranku lub po południu. Dodatkowo, gdy dziecko spędza intensywny czas na zewnątrz, zadbajmy o to, by zawsze było nie tylko odpowiednio ubrane, ale miało ze sobą butelkę z wodą. Muszynianka szybko ugasi pragnienie.

Dlaczego odwodnienie jest niebezpieczne?
Odwodnienie jest o tyle niebezpieczne, że dziecko w szybkim czasie traci dużą ilość płynów. A nie należy zapominać, że woda stanowi nawet 75 procent ciała malucha. Stąd tak istotne jest regularne nawadnianie naszego dziecka, aby utrzymać jego prawidłowy stan w organizmie podopiecznego. Dlaczego to takie ważne? Woda transportuje substancje odżywcze. Rozpuszczają się w niej gazy, czyli tlen, pełni też kluczową rolę w jego transporcie. Stanowi również środowisko dla procesów biochemicznych. Dodatkowo mniejsza ilość wody powoduje, że serce, aby zapewnić wszystkim komórkom tlen, musi szybciej bić. Wyposażeni w tę wiedzę, możemy lepiej chronić malucha przed odwodnieniem.